Америчке дипломате у Венецуели одбиле су по налогу Стејт департмана да напусте Каракас, иако је легални председник ове земље Николас Мадуро објавио да раскида дипломатске односе са Америком и наложио њиховим дипломатама да напусте државу за највише 72 сата.
Америка, која је после немира у овој држави, признала „новог“ самопроглашеног председника државе Хуана Гуајада, Мадуру је запретила силом ако покуша да против њихових дипломата примени — силу.
Запетљана политичка ситуација у Венецуели, која тренутно има два председника — једног легалног и другог самопроглашеног на улици, отворила је и питање понашања америчке дипломатије и њене самовоље.
Чињеница да су одбили да оду из државе у којој су проглашени непожељним и тиме прекршили све дипломатске кодексе и Бечку конвенцију намеће дилему: Да ли за америчке дипломате важе нека друга правила?
Зоран Миливојевић, каријерни дипломата, сагласан је да су америчке дипломате прекршиле све међународне норме и правила. Он објашњава да им је то на неки начин „омогућено“ јер је њихова влада признала новог „председника“ Венецуеле, чиме је оставила простор за маневар када је реч о понашању својих дипломата.
„Сви који су признали ’новог‘ председника самим тим чином крше међународно право, јер је Мадуро легално изабран, а није легално смењен са те функције. Дакле, није било избора, нити било којих других легитимних начина промене власти који подлежу међународном праву и демократским принципима. Мадуро је као легални шеф државе прекинуо односе са Америком, на шта има право. Американци су изиграли међународне норме чином признања овог новог шефа државе и сада њему дају ауторитет власти и надлежност да одлучује о питањима која се тичу дипломатске праксе“, објашњава Миливојевић.
Подсећања ради, Мадуро је на неки начин „оптужио“ Америку да се управо у њиховој амбасади у Каракасу налази центар из којег се „диригује субверзивним акцијама опозиције“.
Миливојевић каже да самим тим што су Американци одбили да се повуку, само потврђује да ће следити свој став да Мадуро није више председник Венецуеле.
„Из те чињенице изводе и све остале чињенице, па и понашање њихове дипломатије. У том смислу, за њих дипломатске доносе није прекинуо нови председник, те останак дипломата сматрају легитимним“, наводи наш саговорник, уз оцену да ће такво стање остати на снази све док се ситуација не рашчисти.
Наш саговорник је уверен да ће Американци ићи до краја, све док не легализују нову власт и председника кога су признали. Он каже да ће и у овој ситуацији користити методологију коју су употребљавали и раније како би легализовали неку власт, као на пример у Украјини.
Овакво бахато понашање америчких дипломата и владе Америке није непознато, нити се први пут дешава да заобилазе све признате дипломатске форме, било да је реч о кодексу или конвенцијама које важе за цео свет. Представници америчких власти ушли су у здање затворене резиденције Генералног конзулата Русије у Сијетлу у априлу ове године, чиме су нарушили не само међународно право, него и сопствено законодавство које штити право на приватну својину.
Иначе се амбасаде свих држава света на територији земље домаћина сматрају територијом државе која се у њој налази, све док их домаћин не прогласи непожељним.