Док се чека реакција тужилаштва након оптужби да је овај геолог одговоран за смрт младића, на сајту његовог „Центра за природњачке студије“ и даље је могуће наћи препоруке за лечење, па чак и упозорење на опасности вакцинације.
Чувени неурохирург Даница Грујичић, начелница Центра за неуроонкологију КЦС и редовни професор Медицинског факултета упутила је путем Фејсбука апел држави, медијима и струци да сви заједно стану на пут надрилекарству.
„Искрено се надам да ће држава овога пута имати довољно снаге да коначно стане на пут свима који преко интернета, телевизије и других медија обећавају да ће неизлечиве болести излечити, да ће вас научити како да за један семестар или пар часова постанете доктор природне медицине и слично. Најлепше молим и тужилаштво и полицију да коначно нешто предузму, да би се овакве ствари, као што је трагична смрт момка из Македоније, зауставила“, поручила је Грујичићева.
Државни секретар Министарства здравља Ференц Вицко изјавио је да Министарство здравља није надлежно да истражује овакве случајеве. Он је рекао да надлежне институције Србије треба да воде рачуна како и кога ће санкционисати за надрилекарство са штетним последицама по пацијенте.
„Министарство може само, када их примети, да их пријави надлежним институцијама“, каже Вицко.
Иако се у последње време све агресивније нуде „чудотворне“ терапије, препарати и коктели за сваку болест, број пријава које пацијенти достављају инспекцији је незнатан. Разумљиво је да болесни људи траже излаз на свим странама, али ниједан закон није предвидео могућност да се лечење, било којом методом или поступком, спроводи изван прописаног начина.
На то у свом апелу докторка Даница Грујичић подсећа, не само државу и струку, већ и пацијенте.
„Ако неко ко никад није ни прошао поред Медицинског факултета дозвољава себи да каже: ’Ви не треба да идете код доктора‘, не треба да слушате оно што вам он каже. С друге стране, лекари се придржавају доказа, медицина је заснована на доказима. Којим доказима господин Петровић и њему слични располажу? Молим вас, немојте више слушати такве људе, немојте себи дозволити да вам они буду саветодавци ако имате поремећено здравље. Идите код свог доктора!“, поручује Даница Грујичић.
Уколико се тврдње породице покојног Славча Петрова докажу као тачне, Мирољубу Петровићу прети робија и до 12 година. Међутим, засад постоје само индиције да је почињено тешко кривично дело против здравља људи.
Како је у Русији?
Надрилекарство је честа законом кажњива појава и у Русији, чија је медицина на знатно вишем нивоу од наше. Медицински правник Дмитриј Ајвазјан, адвокат у области здравства, објашњава да се оваквим случајевима бави најпре полиција, затим истражни комитет, тужилаштво, али и Департман за здравство, који обавља контролу рада и квалитета медицинских услуга и помоћи.
„Проблем је у томе што док ове структуре не добију тужбу коју је написао појединац, грађанин, рођаци умрлог или лоше леченог пацијента, здравствени органи немају основу да започну свој рад. Да би се започео поступак, неопходно је имати притужбу као основ, а без тога се нико неће померити са места. Када дође до тужбе, значи да је нека особа већ оштећена или је лоше прошла током лечења или је исход тог лечења био смрт“, каже Ајвазјан за Спутњик.
Он додаје да, по руском закону, ако државни органи виде огласе у медијима или на друштвеним мрежама који им делују сумњиво, имају обавезу да провере рад тог лекара или клинике. Исту обавезу има и тужилац, али да је реакција, без тужбе, веома ретка.
„Много је шарлатана, лажних лекара, исцелитеља, видара, који су нажалост и сами психички болесни људи или нису успели у својој основној професији, па би волели да ’помажу другима‘. Они најчешће искрено верују да поседују неке натприродне моћи или непризната знања, да су изабрани или ’послати‘ да помажу људима. Зато, не могу се сви одмах ставити у групу превараната, јер је велики део њих и сам у категорији којој је потребна стручна помоћ“, каже овај адвокат.
Он објашњава да је део проблема и то што је Русија, као и Србија, отворено друштво, па се информације о алтернативном лечењу шире. Ајвазјан сматра да је одговорност донекле и на психолозима који пре обичних људи могу да виде да су неки од надрилекара заправо психички оболели и да им је потребна помоћ.