У Црној Гори, упркос чланству у НАТО-у, велика већина испитаника има негативан став према западној војној алијанси, чак 53 одсто, од чега се рекордних 39 одсто грађана изјаснило да има изразито негативан став према НАТО-у, док је додатних 14 одсто казало да не воли НАТО. Са друге стране, само 25 одсто испитаника се изјаснило да има позитиван став о Сјеверноатлантској алијанси.
Од великих сила, Црногорци најмање симпатија имају за САД, при чему 40 одсто грађана не крије да има негативан став према Америци (23 одсто изразито негативан), док, истовремено, укупно 29 одсто испитаника позитивно гледа на Вашингтон.
Поред чињенице да су према истраживању НЕД-а, Запад и Кина у црногорским медијима углавном представљени у позитивном контексту, а Русија у негативном, закључак је да медијска слика у Црној Гори (за разлику од осталих земаља региона) није у директној корелацији за ставовима и осјећањима грађана.
Тако од великих сила убједљиво највише симпатија код Црногораца и даље побуђује Русија, о којој се 45 одсто испитаника изјаснило да има позитиван став, а једини достојни конкуренти су јој Кина и Европска унија, са 41, односно 40 одсто подршке. Русија и Кина такође производе најмање негативних асоцијација код црногорских грађана, односно готово двоструко мање у односу на Сједињене Америчке државе или земље попут Турске и Уједињених Арапских Емирата (УАЕ).
Од свих земаља у региону, једино у Србији и Црној Гори већина становништва сматра да је руска армија супериорнија у односу на НАТО, док би и највећи проценат Црногораца (њих око 17 одсто) своју дјецу прије послао на школовање у Русију него у неку од земаља Запада.
Резултати истраживања вашингтонског Националног института за демократију, по мишљењу социолога Илије Маловића, нису нимало изненађујући, имајући у виду да се, иако су црногорске власти увјеравале грађане да ће након стицања независности и уласка у НАТО Црна Гора добити стабилност и економско блаженство — десило управо супротно.
Маловић додаје да резултати истраживања показују и да и поред подијељености црногорског друштва по разним основама и антируске медијске офанзиве која не јењава годинама, грађани Црне Горе више него јасно разумију шта доносе НАТО и организације које су њему претходница.
„Јасно је да је стварни циљ овог културног инжењеринга економско-материјална експлоатација друштва и формирање нове друштвене структуре гдје би постојећа елита постала непромјењива. Такође, вријеме вјере у Фукујамин крај историје је прошло, што инстиктивно осјећају и црногорски грађани, јер је јасно да империјалне институције моћи (попут НАТО-а) једино имају за циљ пљачку и експлоатацију малих народа. Тешко се после низа инвазија, разарања држава и друштва, после милиона расељених и мртвих, може наћи морално оправдање за подршку НАТО-у“, каже Маловић за Спутњик.
Наш саговорник такође предвиђа и да оваква истраживања показују да се у наредном периоду може очекивати јасно одбацивање излизаног клишеа о НАТО суперхеројима који спасавају демократски и слободни свијет од најезде до зуба наоружаног руског тоталитаризма.
„Овакве вулгарне визије политичке стварности још су се задржале једино у програмима корумпираних политичара са маргина светског капитализма какви су вође данашње Црне Горе. Са друге стране, сама Црна Гора је имала своје болно искуство са бомбардовањем градова и села, а то се тешко губи из сјећања грађана“, закључује Маловић.