„(Савет безбедности) позива на решавање ситуације у Венецуели на основу мирних мера“, наводи се у руском нацрту резолуције. „(Савет безбедности) подржава све иницијативе усмерене на постизање политичког решења, укључујући механизме израђене у Монтевидеу“.
Предложени амерички документ предвиђа поништавање резултата председничких избора 2018. и одржавање нових избора. Према овом нацрту, Савет безбедности би требало да позове на „хитни почетак политичког процеса који би довео до транспарентних избора уз учешће међународних посматрача, а који одговара Уставу Венецуеле“.
Дипломатски извори су саопштили да обе верзије документа још увек разматрају експерти и да још нису узете на разматрање Савета безбедности.
„Експертске консултације о овом питању биће одржане почетком следеће седмице“, рекао је извор. „Важно је напоменути да, истовремено, Сједињене Америчке Државе још увек нису повукле свој нацрт изјаве председника на основу претходног састанка Савета безбедности о Венецуели. Тада је руска делегација у њега унела низ својих предлога са којима се америчка страна није сагласила, али није ни повукла документ“.
Такође, нацрт резолуције који предлаже Москва има подршку легитимних власти Венецуеле.
У Монтевидеу (Уругвај) је 8. фебруара одржан први састанак Међународне контакт-групе о ситуацији у Венецуели. На састанку је учествовао и низ земаља Европске уније, као и Боливија, Костарика, Еквадор и Уругвај. Представници опозиције и власти Венецуеле нису присуствовали догађају. Земље-учеснице су се договориле да траже мирно решење кризе у овој земљи.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља признале су Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Русија, Кина и низ других земаља подржале су Николаса Мадура као легитимног председника Венецуеле.