У обраћању у спомен-соби „Косметске жртве“, Дачић је упитао шта то Приштина данас слави и шта су они урадили за 11 година.
„Која то земља на свету после 11 година од проглашења независности није постала чланица УН, ОЕБС-а, Савета Европе, Унеска, Интерпола? Да их не признају ни све земље чланице ЕУ?“, прокоментарисао је српски министар спољних послова.
Није нам циљ да заоштравамо сукобе, додао је Дачић и рекао да Србија жели и предлаже компромисе и разговоре.
„За њих не постоји дијалог, за њих постоји само то да Србија мора да призна Косово. Србија нема намеру нити жели да признаје било какве једностране акте и ми то никада нећемо урадити. Овај дан није дан када они треба нешто да славе. Ако се жели будућност и за Србе и за Албанце у региону мора да се иде на договор, а саставни део тог договора мора да буде решавање судбине киднапованих и несталих на КиМ“, указао је Дачић.
Како је навео, у Приштини су данас присутни само Еди Рама и Вилијам Вокер.
„Вокер није никакав државник, он је добио орден од Приштине. Они су даривали Албанцима државу засновану на лажима и злочинима“, истакао је Дачић.
Како је рекао, данас је главно питање укидања такси, а не питање расветљавања судбине несталих лица, нити кажњавање злочина.
„Тачи и Харадинај управо то хоће, да не причамо о суштинским питањима већ да се све сведе на таксу. О Заједници српских општина, правима Срба, имовини СПЦ и Србије — то изгледа нико не треба ни да спомиње“, указао је Дачић.
„Ускоро ће бити мање од половине чланица УН које признају Косово, и то је велики резултат наше земље који помаже да се у дијалогу ипак сви приведу памети. Прошло је време када су они могли да намећу решења“, поручио је Дачић.
На питање Спутњика да прокоментарише Минхенску конференцију, Дачић је рекао да је председник Србије Александар Вучић добро заступао српску државу и српске интересе на овом скупу.
„Нарочито је био значајан један сегмент јер је Тачи говорио да ми као њих спречавамо у међународним организацијама, а да је то као договорено у Бриселу. То никада није договорено, ја сам потписао Бриселски споразум. Вучић га је питао: ’Ајд, покажи ми где то пише у Бриселском споразуму?‘ Наравно да нигде не пише, а неће ни да узму бриселски споразум да га погледају. Зато мислим да су сви барем могли да виде колико су различити ставови и колико су удаљени једни од других“, рекао је Дачић и додао да присуство међународне заједнице у Приштини на обележавању 11 година независности показује колику међународну подршку они данас имају.
„Рама и то је то“, истакао је Дачић.