Лист је дошао у посед целог документа, за који ће се у најближе време гласати у Савету Европске уније, где има велике шансе да буде одобрен. Након тога ће остати само „процедуралне формалности“, како их карактеришу саговорници листа.
Измене и допуне Гасне директиве у садашњем облику подразумевају да ће међународни пројекти, у којима учествују неевропске компаније (у овом случају „Гаспром“), морати да буду у складу са унутрашњим нормама Европске уније.
Као прво, оператер гасовода (компанија која га опслужује и прикупља транзитне накнаде од добављача) треба да буде независна од основног добављача. Као друго, приступ гасоводу треба да имају сви.
Оператер „Северног тока 2" је фирма „Норд стрим 2 АГ“ регистрована у Швајцарској. Њен једини акционар је „Гаспром“, а његови европски партнери имају својство инвеститора, у циљу избегавања санкција. Лист преноси да је теоретски могуће да се створи независтан оператер. Међутим, немогуће је обезбедити приступ гасоводу независним снабдевачима гаса, јер само „Гаспром“ има право да извози гориво из Русије.
Пре неколико година догодила се слична ситуација у вези са гасоводом „Опал“, који повезује прву грану „Северног тока 2“ са Западном Европом. Европска комисија одбила је да обезбеди „Гаспрому“ потпуни приступ објектима гасовода, али су на крају стране ипак пронашле обострано прихватљиво решење.
Раније је саопштено да су се Немачка и Холандија снажно противиле изменама Гасне директиве у њеном садашњем облику и покушали су да направе сопствене измене. Они су лобирали могућност да се направе изузеци од општих правила за појединачне компаније. Међутим, као што је написано у коначној верзији документа, такви изузеци ће постати дуга и компликована бирократска процедура, која ће се протезати у неколико фаза. То највероватније значи да ће „Гаспром“ моћи да користи само део капацитета гасовода. Према плановима, изградња „Северног тока 2“ биће завршен до краја ове године. Након тога, руски гас ће моћи да се испоручује у Европу без транзита преко територије Украјине.