Српски ас је победио у конкуренцији фудбалера Килијана Мбапеа и Луке Модрића, кошаркаша Леброна Џејмса, возача Формуле 1 Луиса Хамилтона и атлетичара Елиуда Кипчогеа.
Новак се изједначио са Јусеином Болтом, а награду му је уручила бивша земљакиња Моника Селеш, којој се посебно захвалио и признао да је била његова инспирација.
„’Лауреус‘ награду сваки спортиста жели да освоји и самим тим, за мене то признање представља велику част. Чињеница да сам вечерас међу великим бројем спортских великана и што сам у прилици да слушам о изузетним стварима које ’Лауреус‘ чини широм света, даје овој награди посебно значење“, рекао је Ђоковић.
Он је заслужио признање највише због чињенице да је успео у великом стилу да се врати на терен након операције лакта и освоји две гренд слем титуле.
„Прошла сезона је била невероватна за мене, у којој сам се опоравио од повреде и са успехом одиграо Вимблдон и УС опен и то је нешто чега ћу се увек сећати. Одушевљен сам и желео бих још једном да се захвалим академији ’Лауреус‘ на великој подршци.“
Светску спортску академију „Лауреус“ чини 68 спортских легенди, које гласају за победнике у свакој од категорија за резултате и достигнућа у претходној календарској години.
За најуспешнију спортисткињу планете проглашена је гимнастичарка Симон Билс, која је у 2018. постала прва жена са освојена сва четири светска шампионата. Тек јој је 21 година, а узела је 14 титула са шампионата света.
У тимској конкуренцији репрезентација Француске у фудбалу је добила престижно признање, нашавши се испред тима Формуле 1 Мерцедес АМГ Петронас, НБА клуба Голден стејт вориорса и фудбалског клуба Реал Мадрид. Награду је примио селектор Француске Дидије Дешам.
Јапанска тенисерка Наоми Осака добила је награду за „пробој године“, голфер Тајгер Вудс је проглашен за „повратника године“, а међу лауреатима „Лауреуса“ још су се нашли сноубордерка Клое Ким, скијашица Линдзи Вон, пењач из Кине Сија Боју, скијашица Хенријета Фаркашова, са чланом њеног тима Наталијом Субртовом, док је Јува изабрана за организацију која је чинила велике ствари на плану друштвене одговорности у спорту.
Управо је однос према друштву био важан сегмент „Лауреуса“ у протеклој години, јер је скоро 300.000 младих људи из 40 земаља широм света учествовало у преко 160 спортских програма ове организације, са циљем да се смање насиље и дискриминација, пренео је Танјуг.
За изузетан допринос награду је добио Елиуд Кипчоге, кенијски маратонац и светски рекордер, а за животно достигнуће пехар је стигао у руке фудбалског тренера Арсена Венгера.