У пролазу, Харадинај је, како је пренела приштинска „Газета експрес“ само кратко рекао: „Желим вам добродошлицу сутра“.
Састанак је завршен неколико минута након изласка Харадинаја, а „Експрес“ сазнаје да Харадинај није пристао на укидање наметнутих такси.
Иначе, председник парламента Кадри Весељи није присуствовао састанку, напомиње „Експрес“.
До састанка са делегацијом америчког Националног савета за безбедност, коју предводи шеф за европска питања Џим Ерат, дошло је након низа притисака САД на Приштину да укине сто одсто увећане таксе на робу из Србије и БиХ.
Тачи и Харадинај о том питању имају различите ставове. Док Тачи сматра да ту меру треба суспендовати, јер то од Приштине траже САД да би се отворила могућност за наставак дијалога Београда и Приштине, Харадинај је става да тако увећане таксе треба да остану на снази све док Београд не призна једнострано проглашену косовску независност.
„Експрес“ пише да су Тачи и Харадинај једини политички и институционални лидери Приштине који су се састали са администрацијом САД поводом такси.
Позивајући се на своје изворе, портал наводи да нема ниједног убедљивог разлога који би могао да оправда чињеницу да Весељи не присуствује овом састанку. Наводно, дневни план рада Весељија није предвидео тај сусрет.
Иначе, делегација САД је у Приштину допутовала из Београда након дводневне посете током које су се састали са првим потпредседником Владе и министром спољних послова Ивицом Дачићем, пренео је Танјуг. Они су у Београду потврдили да САД инсистирају на наставку дијалога, постизању споразума и суспензији наметнутих такси.
Харадинај се огласио на Фејсбуку после састанка са Американцима
Иако изјава након састанка није било, косовски премијер је објавио на Фејсбуку информације о одржаном састанку. Међутим, из објаве није јасно о чему се све разговарало, већ су истакнути различити ставови косовског премијера које је он износио јавно у протеклим недељама, јавља „Коссев“.
„Косово је спремно за правно обавезујући споразум који ће резултирати међусобним признањем у постојећим границама Косова од 17. фебруара 2008. Спремни смо и да преузмемо права и обавезе чланства у НАТО-у и УН, ЕУ и другим међународним организацијама и гајимо добросуседске односе“, написао је Харадинај.
Додао је и да се Косово залаже за слободну трговину и навео да ће „правно обавезујући споразум бити свеобухватан“ и да ће „једно од поглавља укључити и слободну трговину између Косова и Србије“.
За крај, Харадинај је навео да је Косово верно пријатељству са САД, као и усклађивању политика са САД.