Локално становништво није желело ову станицу у својој средини и од самог почетка реализације пројекта организовало је протесте. Први су организовани још 2012. године против постављања система, јер он негативно утиче на животну средину. Однос Сицилијанаца према овом систему се, с обзиром на то да је амерички, може описати енглеским акронимом NIMBY (не у мом дворишту).
Тим поводом, Спутњик је разговарао са Рином Страном, представником организације „Но МУОС“ и регионалним руководиоцем Фонда дивља природа на Сицилији.
Први спорови су почели због тога што је систем постављен усред националног парка. Да ли и како систем МУОС утиче на животну средину?
— Апсолутно утиче, јер је изграђен усред заштићене зоне националног парка Сугерета ди Нишеми. Дозволили су да се поравна и прекопа цело брдо, што је свакако довело до уништавања растиња, читава територија сада делује потпуно опустошено. Не желим да улазим у политику, али замислите само да у америчком Великом кањону Колорада или неком сличном националном парку изграде нешто налик овоме? Не би им пало на памет! Они се тамо брину о својој околини, а очигледно да у Италији не уважавају њену територију.
Мора се такође разумети и разлог настанка овог проблема. Њега су створили наши политичари. Када говоримо о томе да су Американци уништили околину, они нам одговарају: „Извините, ми смо ту поставили станицу јер сте нам ви то дозволили“. Односно, кривица лежи на ономе ко је иницијално дао дозволу која није у складу са сицилијанским законима.
МУОС је високофреквентни ускопојасни сателитски систем. Да ли је као такав опасан по здравље?
— Опасност коју са собом носи овај сателитски систем се састоји у томе што антене граде исувише мали угао нагиба у односу на хоризонт, а једна од три антене, усмерена на Кјарамонте Гулфи у покрајини Рагуза, може додатно да узрокује проблеме јер је под углом од само 15 степени. Због тога проток таласа из ове антене прелази преко аеродрома Комизо и упућује се на град Кјарамонте. У случају сеизмичке активности (а територија на којој се систем налази на скали вероватноће земљотреса има 3-4 бода, од максималних 5), па због флуктуација, сноп таласа могао би да прође кроз град и узрокује озбиљну штету по здравље локалног становништва. Треба напоменути још једну ствар: сигнал овог система је једностран и много ужи у односу на традиционалне антене, стога је много прецизнији и опаснији.
Захваљујући мојим пријатељима научницима, који су спровели неколико мерења, дошли смо до закључка да МУОС својим електромагнетним пољем значајно утиче на околину. Подаци се могу наћи овде.
МУОС се налази на широј територији, на којој се додатно налазе пријемне станице и антене за војно-морску комуникацију НРТФ бр. 8, а која припада америчкој морнарици. На овом потезу се налази додатних 46 антена свих могућих типова. Неке се више не користе, а неке још увек функционишу. Све ове антене су деценијама изазивале електромагнетно загађење. На тај начин, главни проблем није у систему МУОС, већ у томе што овај „парк антена“ додатно доводи до зрачења и тај се ефекат умножава, па је електромагнетно загађење још веће.
Антена ВЕРДЕН једна је од ових 46 и почетком 2000. је било покренут кривични поступак у области Лацио, јер је претходно избио скандал. Ова антена је изазвала нагли скок броја оболелих од рака и леукемије. До истог закључка су дошли и вештаци — аутори извештаја који је био укључен у кривични поступак о убиству са предумишљајем пре пет година. Поступак је покренут након неколико смртних случајева у Чезану, пошто је утврђено да постоји корелација између деловања електромагнетних таласа и раста броја деце млађе од 14 година оболеле од леукемије и малигних тумора. О овоме је писао и италијански лист „Република“.
У радијусу од 150 метара, 137 људи је умрло од тумора. Зато се може рећи да се ми не боримо само против МУОС-а, већ против свих тих „антена смрти“ које се налазе у области која припада америчкој морнарици.