Пре свега се скреће пажња на неконзистентност полицијских извештаја и на погрешно тумачење британских медија целокупног догађаја у Солсберију. Затим, указује се на чињеницу да је Русија све своје залихе агенса „новичок“, који је наводно коришћен приликом тровања, још 2017. године уништила и то под будним оком Организације за забрану хемијског оружја.
Поред тога, руска Амбасада наводи да још није утврђено ни на који начин су Скрипаљеви отровани — да ли је агенс нанесен директно на њих, или је стављен на браву од аутомобила, или пак на кваку од стана у којем су живели. Доводи се у питање и одлука британских власти да се кремирају све животиње које су се налазиле у кући Скрипаљевих — једна црна персијска мачка и два морска прасета, будући да су управо те животиње могле послужити као доказни материјал.
Јелена Ананијева, шефица Центра британских студија у оквиру Руске академије наука, каже да постоји велика сличност овог случаја са инцидентом који се догодио још двадесетих година прошлог века, познатијег као „писмо Зиновјева“.
Наиме, реч је о провокацији коју су смислили Британци, због чега су прекинути дипломатски односи између Лондона и Москве, а британска Влада је пала. Међутим, данас, 90 година касније, Британци су објавили архивске документе, одакле се види да се радило о исфабрикованом случају, да су све они сами смислили.
„Радило се о томе да је наводно Коминтерна тражила од Комунистичке партије Британије да спроводи пропагандну делатност у британској војсци са циљем смене режима. Штампа је била пуна лажних извештаја, због чега су и били прекинути британско-совјетски дипломатски односи, а заправо је цео тај случај закуван у Британији и учествовао је, између осталог, и чувени шпијун Сидни Рајли“, објашњава.
„Испоставило се да Совјетски Савез уопште и није био умешан у тај скандал, али се то сазнало тек скоро век касније“, додаје Ананијева и напомиње да је инцидент са тровањем Скрипаљевих имао практично идентичан резултат као „писмо Зиновјева“, будући да су контакти руских и британских званичника у последњих годину дана минимални.
„Лидери не комуницирају, министри иностраних послова немају састанке. Посета тадашњег шефа дипломатије Бориса Џонсона Москви била је 2017. године, а од марта 2018. нема никаквих контаката на нивоу министара. Руска Амбасада у Лондону је практично у стању изолације, пре свега ту мислим на односе са британским Министарством спољних послова“, указује.
Поред тога, када је руски амбасадор Александар Јаковенко отишао у Форин офис, рекли су му да „Скрипаље неће видети“, упркос чињеници да су они и руски грађани и по Бечкој конвенцији о дипломатским и конзуларним односима Русија има на то право.
Међутим, Ананијева наводи и да се, без обзира на све перипетије са билатералним односима, економске везе Велике Британија и Русије позитивно развијају, поготову ако се у обзир узме чињеница да Британија заузима прво место по директним страним инвестицијама у Русију, што је делимично последица репатријације руског капитала.
Иначе, по овом питању огласила се и портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова, која је рекла да је реч о „трагикомичној годишњици“, јер се још ништа не зна о инциденту, а нико још није ни видео Сергеја Скрипаља. Навела је и да је апсурдно то што не постоји хронологија догађаја у Солсберију, односно да не постоји извештај о томе где се ко налазио у тренутку кад се инцидент одвијао, као и ко су били сведоци.
„Да су Британци имали било какве доказе или нека сведочења, верујте ми, цео свет би то истог тренутка сазнао. Међутим, ништа од тога не постоји. У питању је безобразна и најгрубља могућа провокација без преседана“, закључила је Захарова.
Подсетимо, Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија отровани су 4. марта 2018. године у Солсберију. Они су у критичном стању пронађени на клупи испред тржног центра. Сергеј је дуго био у коми, док се Јулија много брже опоравила. Међутим, средином фебруара ове године медији су саопштили да се његово стање погоршало. Поред Скрипаљевих, у инциденту је страдала и једна Британка Дон Стерџес, која је пронашла бочицу коју су наводно бацили агенти ГРУ Александар Петров и Руслан Боширов, за које британске власти тврде да су одговорни за инцидент.