Крамп Каренбауерова, која је на челу странке заменила Меркелову у децембру и сматра се њеном могућом наследницом на месту канцеларке, Макроновим плановима за Европу је супротставила властити концепт ЕУ.
„Наша Европа мора да буде јача“, навела је она у ауторском тексту за „Велт ам зонтаг“ под називом „Учинити Европу правом“, додајући да најпре треба осигурати основе за благостање у Европи.
Притом, додаје, „европски централизам, европски етатизам, колективизација дугова, европеизација социјалних система и минимална зарада, били би погрешан начин“.
Крамп Каренбауерова такође предлаже стварање заједничког европског банкарског тржишта.
Истовремено је позвала на формирање заједничког ЕУ буџета за иновације који би требало да финансира нове технологије.
Она је, као и Макрон, позвала на реформу миграционе политике, али је истакла да би проблем миграције требало решавати на њеном изворишту.
Према њеном мишљењу, важно је заштити спољне границе Европе и равномерно распоредити терет пријема тражилаца азила.
Она се заложила за реформу миграционе политике ЕУ, али је одбацила Макронову идеју о минималној европској плати у ЕУ и изразила опрез према његовом предлогу о колективним дуговима.
На пољу спољне и безбедносне политике Крамп Каренбауерова се залаже за то да ЕУ буде представљена „заједничким сталним местом у Савету безбедности Уједињених нација“.
Она сматра и да ЕУ треба да у будућности координише спољнополитичку и безбедносну позицију са Великом Британијом.
Крамп Каренбауерова предлаже и да Европски парламент убудуће користи само зграду у Бриселу, као и да се плате службеника ЕУ коначно опорезују.