Он је нагласио да су руског председника тада веома забрињавала питања заједничке европске политике и безбедности, али је Европа одбила да сарађује са Русијом.
Телчик такође сматра да су један од кључних фактора у погоршању односа западних земаља и Русије речи бившег америчког председника Барака Обаме, који је Русију назвао „регионалном силом“.
„На Западу воле да се љуте, да прете прстом, медији представљају Путина као моћног зликовца који је способан за све. Не може да се не примети једностраност овог става. Али Путин није непријатељ Европе“, нагласио је политичар, указујући да су се Европљани окренули од Русије.
Осим тога, Телчик је критиковао западне земље због њиховог става о унутрашњем украјинском сукобу. По његовом мишљењу, било је неопходно не само да се размишља о укључивању Украјине у ЕУ и НАТО, већ и о односима са Русијом.
„Било је могуће да се разговара о могућности стварања паневропске зоне слободне трговине, али Брисел није ништа предузимао“, пожалио се он.
Телчик је такође додао да би Европа требало да гради конструктивне односе са Русијом, наводећи као пример бившег немачког канцелара Вилија Бранта, који се 1971. састао са генералним секретаром Централног комитета КПСС Леонидом Брежњевом, како би разговарао о безбедносним питањима, упркос напетим односима.
Осим тога, политичар сматра да Русија никада неће напасти НАТО, јер „Руси нису луди“ и само желе да осигурају своју безбедност.
„У суштини, интереси Москве су одбрамбене природе. Потврда томе је историјско искуство. Карл XII, Наполеон, Адолф Хитлер — увек је Запад нападао Русију. Шта обичан Рус осећа када сазна да су немачки војници поново на руској граници?“, упитао се Телчик.
Политичар је такође рекао да сада управо поступци НАТО-а погоршавају ситуацију спровођењем војних вежби и извиђачких летова и све време напредујући ка границама Русије.
„Ако нечији авион пролети дуж границе, други одмах шаљу на границу своје. Ово је проклето опасна игра. Притом нам Оснивачки акт Русија-НАТО и споразум између Русије и Европске уније пружају много могућности — али ми ништа не предузимамо“, објаснио је он.
Телчик наводи и да је главни кривац у савременој ситуацији немачка канцеларка Ангела Меркел. Према његовом мишљењу, немачка канцеларка је могла да учини више напора за успостављање односа између двеју земаља, али очигледно није желела. Меркелова нема особине лидера, уверен је бивши Колов саветник. Осим тога, она не верује Путину, али чињеница је да се поверење гради постепено, објаснио је Телчик: „А за то је потребно да се разговара, разговара и поново разговара“, закључио је он.