„Наш правни тим није добио (потврду) да сам ја на црвеној листи. Сигурно ће Црна Гора затражити црвену Интерполову листу, али то значи само да ја нећу моћи да путујем ван Британије. До сада сам практиковао да путујем по Европи, долазио сам и у регион доста пута“, рекао је Кнежевић у интервјуу за РТС.
На питање да ли би се могло догодити да га британске власти изруче Црној Гори по тајној потерници, као што су то учиниле са власником „Агрокора“ Ивицом Тодорићем, који је изручен Хрватској, Кнежевић каже да он има другачију ситуацију.
„Ја сам британски држављанин и уживам сва права и заштиту овде у Британији и мој тим адвоката ради на томе и то хипотетички може да се деси, али мора да прође кроз судски процес који ће имати неко своје трајање, јер је ово правна држава и мораће Црна Гора да покаже доказе за то за шта ме оптужује и зашто су истражне радње покренули“, истиче Кнежевић.
Наглашава да је против њега још нема оптужнице и да је све на нивоу истраге и медијских спекулација.
Говорећи о томе како је дошло до сукоба са црногорским председником Милом Ђукановићем и до тога да га ДПС сада означава као „одбеглог тајкуна који покушава да скине са себе одговорност“, Кнежевић каже да ДПС сада мора да има неку тактику одбране, али да сви знају да је он каријеру почео у Србији, где је магистрирао и докторирао и започео бизнис.
„Сав новац који сам направио у Србији, на Кипру, у Лондону и Русији инвестирао сам у Црну Гору и био сам ангажован око прављења пројекта независне Црне Горе, где сам мислио да председник Ђукановић, тада премијер, може да буде као личност која може Црну Гору да изведе на један нови, европски пут и да се Црна Гора осамостали“, тврди Кнежевић.
Навео је да је последње четири године доласком неких таблоида осетио како се ситуација према њему мења и да однос Ђукановића према њему почиње да буде другачији него раније, када су блиско сарађивали.
Каже да се са Ђукановићем последњи пут видео у новембру и да му је тада рекао да трпи страшну тортуру полицијског тима и истражних органа, као и да га је замолио да учини нешто да се то не ради.
„Он ми је рекао: не, мораш да схватиш да ја више немам моћ коју сам имао, сад сам председник државе, нисам у извршној власти и нисам у могућности да помогнем било шта, јер мораћеш сам да се избориш, а осим тога, доста ме повезују са тобом у неким релацијама и хтео бих да покажем да то није тачно и да се дистанцирам од тих ствари, јер сад нису ствари као што су некада биле, кад смо могли много тога да урадимо заједнички“, рекао је Кнежевић.
Специјално тужилаштво Кнежевића сумњичи за проневеру скоро два милиона евра и да је на челу криминалне организације која се бавила прањем новца, уценама, утајама пореза и која је наводно опрала преко пола милијарде евра, а истрага је покренута, проверавају се и други људи.
„Уопште не бежим ни од какве кривичне одговорности, прво су рекли да се сумњичим за прање две милијарде, па онда 500 милиона, да би се на крају оптужница свела на утају пореза 1.800.000 у приватној компанији, наношење штете у приватној компанији и подстрекивање других на кривично дело“, каже Кнежевић и наводи да су сада додате још неке кривичне пријаве.
„Ја уопште не сматрам да за мене постоји икаква опасност, спреман сам да на све те њихове оптужбе одговорим, наши правни тимови раде на томе, а посебно што они немају ни људе ни стручњаке који могу да провере то пословање и ради се о кадровима који су давно из прошлости, који чак не користе ни компјутер, а камоли да разумеју шта је И-комерц“, сматра Кнежевић.
Истиче да је понудио тужилаштву да сведочи путем видео-линка, будући да је у Лондону.
„Како ствари стоје, они се плаше мог сведочења путем видео-линка, сигурно не могу контролисати шта бих могао рећи и више би волели када би ме држали у Спужу и под лисицама довели да ме саслушају у Подгорици, али не очекујем да ће они прихватити саслушање видео-линком“, каже Кнежевић.
Указао је да је, када је истрага против њега покренута и када су ушли привремени органи у банке, схватио да су његови углед и репутација пољуљани и у земљи и у иностранству.
„Ја сам у то име био у Црној Гори и покушавао сам да објасним неким људима да ћу кренути брутално према политичком врху и према свему томе и да нећу дозволити да криминалци и политичари који су повезани са рекетирањем и са криминалом направе од мене лопова“, наглашава Кнежевић.
Каже да је у то име обишао разне политичке адресе, али да је то више било да би се пренела порука Ђукановићу о томе шта спрема да уради него о што су ти људи спремни да реагују и да му помогну.
„Јер ти људи су, како бих ја рекао, Ђукановићева хоботница која делује само по Ђукановићевим инструкцијама и наређењу, а иначе ти људи немају никаку моћ да одлучују“, истиче Кнежевић.
По питању афере „Коверта“ и томе за шта је био намењен тај новац, Кнежевић каже да се са Ђукановићем договорио да са 200.000 подржи локалне изборе у Подгорици.
„Ја сам им послао 200.000 долара, међутим, они су их мени вратили, јер не могу активистима да деле доларе него су тражили евре. И онда, у тој комуникацији између мојих возача и градоначелника, он је вратио доларе, ми смо их заменили на шалтерима банке и онда сам ја, знајући шта ми спрема, спремио неку тактику своје одбране и у последњих пар година сам почео да снимам одређене ствари које сам радио са Ђукановићем и његовим режимом“, објаснио је Кнежевић.
Указао је и да је од неких страних извора добио податке да ће га Ђукановић жртвовати попут тајкуна да би показао своју борбу против криминала.
Кнежевић истиче да је важно да у Црној Гори дође до промена и да је протест који се одржава у Црној Гори организован од грађана.
„Ја финансијски помажем наше штедише које су део протеста и студенте Универзитета Медитеран да би се придружили протесту", каже Кнежевић.
Наглашава да Мило Ђукановић заборавља да није он Црна Гора, као и да се бори да народ дође до демократије и да се Мило Ђукановић скине са власти.
„То што сам ја изазвао јесте један политички земљотрес који се не може зауставити, без обзира на то колико ја утицао на то или не, то је попримило размере које има сада велики протест, укључено је много невладиних организација, студената“, навео је Кнежевић и додао да је постао неки симбол отпора против Мила Ђукановића.
Кнежевић је навео да је 10-15 година финансијски помагао Демократску странку у Србији, још пре времена Зорана Ђинђића и после, за време Бориса Тадића.
„То је нормална појава на Балкану око финансирања политичких странака“, напомиње Кнежевић.
На питање да ли је то било транспарентно, Кнежевић одговара да транспарентно не може да буде код великих политичких партија, посебно код великих износа, као и да су у питању или тајни рачуни у иностранству или кеш који се носи директно лидерима странака.
Одговарајући на питање коме је носио новац у Србији, Кнежевић каже: „Па сад, не бисмо отварали Србију, мој фокус је борба против Мила Ђукановића“.
Каже да неко сигурно има разлога да буде забринут, али да ти људи нису сада много актуелни и нису у жижи тренутних политичких дешавања.