Та одлука је дошла након што је то предузеће 8. марта регистровано као „акционарско друштво“ у већинском власништву такозване косовске владе, а Лука тврди да тај новац треба да пружи „Трепчи“ „подстицај у целини“.
Политички аналитичар Бранко Радун сматра да се то може тумачити као порука Приштине да о „Трепчи“ неће бити преговора у дијалогу са Београдом.
„Отмица и пререгистрација ’Трепче‘ имају два циља. Један је политички, да даље провоцирају. Може се рећи и да је то дело струје у Приштини која жели блокаду даљих преговора“, сматра наш саговорник.
Према његовим речима, упумпавање пара у „Трепчу“ је потез који је био очекиван пред позиционирање у могућем будућем дијалогу. То је предузето у склопу свих осталих актуелних дешавања на Косову, па и претњи по безбедност Срба.
„То су директни акти који спречавају наставак преговора. Странци сигурно на неки начин дају зелено светло Приштини да се овако понаша, јер им одговара нестабилна ситуација. Са друге стране, то користе како би ојачали своју позицију да створе нову реалност. Они желе да тим парама појачају своју позицију у ’Трепчи‘“, закључује Радун.
Подсећамо да је Закон о „Трепчи“, којим такозвана косовска влада постаје власник 80 одсто комбината, усвојен 7. октобра 2016. у косовској скупштини. Четири дана касније Влада Србије је донела одлуку којом се поништавају тај закон и „све правне последице аката и радњи“ косовских институција у вези са „Трепчом“.