Ову опцију најавио је председник скупштине самопроглашеног Косова Кадри Весељи, уз коментар да је Косово независна држава.
Да ли је одржавање референдума о споразуму са Београдом, пре него што је он и постигнут, у ствари кочница за било какав компромис?
Политиколог др Јелена Вукоичић каже да је јасно да Приштина не жели компромис.
„Ова идеја је као и платформа, таксе… И референдум би био управо цементирање статуса кво, односно потез који унапред онемогућава било какво постизање решења. То је политика која иде ка томе да ко год да је на власти у Београду, не може да пристане на оно што Албанци траже“, уверена је она.
Да је Приштини стало до решења, додаје наша саговорница, Албанци би, ако ништа друго, барем показали добру вољу за неки минимални компромис.
„Понашање Приштине делује конфузно, али ако узмемо у обзир да им је од почетка циљ да Србију притерају уза зид, онда све ово има логике. У свему овоме нису проблем толико косовски Албанци колико велике силе са Запада, које сигурно стоје и иза тога, јер Албанци ниједан корак не предузимају без њихове подршке“, уверена је др Вукоичић.
Политички аналитичар са Косова и Метохије Стефан Филиповић има нешто мекши став о овом питању и, како каже, не би баш стао иза речи „зацементирано“ када је најављени референдум у питању, мада се слаже са чињеницом да је Приштина одувек имала црвене линије.
„Интересантан је тај њихов институционални приступ, јер желе да покажу да је цело друштво учествовало у процесу доношења одлука и да прикажу да имају подршку народа. Занима ме да ли ће тај референдум да се спроведе на читавој територији Косова и Метохије, какав ће став нас локалних Срба бити о овом питању и да ли ће бити бојкота тог референдума“, пита се Филиповић.
Сам Кадри Весељи нагласио је да „не постоји никакав јужни нити северни део, већ да је Косово западна земља“.
Он је рекао да је уверен да у оквиру граница какве су данас, Срби и Албанци на Косову могу да живе заједно, а да би у супротном дошло до етничких чишћења, чиме би била доведена у питање стабилност на Балкану.
Он се осврнуо и на стварање Заједнице српских општина (ЗСО) са извршним правима, што би захтевало промену Устава, а то Приштина неће дозволити. „Ми смо за ЗСО, али као што је договорена Ахтисаријевим планом“, објаснио је Весељи и додао да су, када је реч о приштинској платформи, спремни за преговоре, али да неће дозволити да се на њих врши притисак.