Већ два дана горе друштвене мреже јер је привремено била уклоњена поставка слика, које сведоче о НАТО бомбардовању, наводно због официра западне војне алијансе.
Министарство је тим поводом позвало Амбасаду у француској престоници да убудуће не „уролава“ уметничка дела без убедљивог разлога и да држи руке даље од изложби и програма које им пошаље стручна комисија Министарства.
„Алтернатива томе била би да сами сликају, певају, рецитују, читају и свирају пред гостима и публиком, и онда неспутано интервенишу у садржаје које сами стварају, на начин који оцене прикладним. И да то онда свакако и даље чине у ’пуној координацији‘. Верујемо да би у Паризу, граду отвореном за креативне искораке, и овакав приступ наишао на разумевање и радозналост дела публике“, наводи се у саопштењу.
Министарство наводи да су након саопштења које је стигло из Париза поводом дешавања у КИЦ Србије, Министарство културе и информисања и српска јавност сазнали неколико ствари:
- Да је било привременог склањања слика из изложбеног простора КИЦ-а, због скупа на коме су присуствовали страни војни представници.
- Да је тај потез учињен у „пуној координацији амбасаде и директора КИЦ-а“.
- Да су слике „уролане“ па враћене
Министарство је апеловало да се према програмима које је одобрило Министарство културе и информисања односе са примереном скрупулозношћу и са мање личне креативности у процени техничких и политичких околности које те програме прате.
Поводом дешавања у Културно-информативном центру у Паризу огласило се и Министарство одбране, које тврди да су изасланици одбране у протеклом периоду организовали низ догађаја како би инострану јавност и колеге из војнодипломатског кора још једном подсетили на немиле догађаје од пре две деценије, када су наша земља и народ били изложени великим страдањима.
У том смислу, истичу да је изасланик Министарства одбране Србије у Паризу пуковник Мирослав Николић, који је организовао трибину посвећену НАТО бомбардовању, добио сагласност од Амбасаде, а да је само уређење било у надлежности Културног центра, чији су представници претходно упознати са програмом трибине.
Подсетимо, прашина се подигла након што је координатор за односе са медијима у Културном центру у Паризу Наташа Пејин објавила пост на Фејсбуку да је изложба „Србија 1999. године — 20 година после — док су падале бомбе“ уклоњена по наредби директора тог центра Радослава Лалета Павловића, а због посете официра НАТО-а и коктела на коме су учествовали.
Директор центра је убрзо за Спутњик објаснио да изложба поводом 20 година од НАТО бомбардовања Србије није склоњена, да се налази у приземљу, у галерији Културно-информативног центра Србије у Паризу, и да је врло занимљива и узбудљива.