То је констатација „Велта“, који наводи да се нормативна снага чињеница — да је немогуће напустити Европску унију, а задржати све предности чланства, сада пробија у политичку реалност.
Уместо да је то признала на почетку, Мејова је изложила и своју земљу и Европу политички и економски изразито штетном процесу „растакања“, додаје „Велт“.
„Фраје пресе“ наводи да би најбоље међу лошим решењима било одлагање „брегзита“ за две године. У том случају, званични Лондон би могао да распише нове изборе или одржи други референдум, али би Брисел морао да „прогута жабу“, јер би Британци до тада имали право гласа у Бриселу.
Међутим, лист из Кемница поставља питање да ли Мејова још увек има снаге за овакав потез.
„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ наводи да је „брегзит“ требало да буде пут у златну будућност, али да од тога нема ништа.
„Више владају очај, фрустрације и бес. Када се једном буду испитивали разлози зашто поверење људи у политику свуда опада, на овом примеру ће моћи свашта да се нађе, оцењује ФАЗ.
Тумачење „Франкфуртер рандшауа“ је да би најчистије решење био други референдум.
На другом референдуму Британцима се не би поставило исто питање као 23. јуна 2016, већ ново: „Да ли сте за уговор о иступању из ЕУ који је у међувремену сачињен?“, наводи лист.
„Франкфуртер рандшау“ додаје да је време да се коначно обиђу нејасноће „брегзита“ једним планом који би свима био разумљив.
Овај франкфуртски дневни лист закључује да остатак ЕУ неће вечно трпети „британске апсурде“.
Рок за „брегзит“ већ је до сада једном продужен на 12. април, али британски Парламент није успео да се усагласи о коначној опцији изласка Британије из ЕУ.
Више пута је одбијан уговор који је Влада Мејове испреговарала са Бриселом, а одбијено је да Велика Британија без икаквог договора напросто изађе из ЕУ, као и да остане или пак распише нови референдум о истом питању, пише „Дојче веле“, а преноси Танјуг.
Мејова је писмом затражила да се „брегзит“ одложи до 30. јуна, што је одобрено и пред британским Парламентом (резултатом гласања 313 „за“ и 312 „против“).
То је у Бриселу проблем, јер су у мају избори за Европски парламент, а уколико Британци не добију право да гласају на тим изборима и притом остану чланица ЕУ, могућа је лавина тужби британских грађана, због тога што им је ускраћено право на представнике у ЕП.
Премијерка Британије зато каже да би званични Лондон урадио све што може како би напустио ЕУ до 22. маја, али да ће свакако почети са припремама за гласање на изборима.
Они би морали да буду расписани на територији Велике Британије најкасније до 12. априла.
Оцена је да учешће на још једним европским изборима не би било добро дочекано у редовима конзервативаца британске премијерке.