Матео Салвини, италијански министар унутрашњих послова и лидер десничарске странке Лига, објавио је јуче да је основана нова групација странака у ЕУ, након састанка у Милану са лидерима Алтернативе за Немачку (АфД), Данске народне партије и финске странке Прави Финци. И партија Марин ле Пен Национално окупљање део је Европске алијансе народа.
Састанак у Милану је почетак предизборне кампање за мајске изборе за Европски парламент и нека врста промоције Матеа Салвинија и његове Лиге која је по свим истраживањима јавног мњења најјача странка у ЕУ у овом тренутку, каже за Спутњик аналитичар Саша Адамовић.
Очито је да Салвини има намеру да формира, како се то у либералној штампи назива, „суверенистичку интернационалу“, јер жели да мења Европу, пошто они који су до сада водили ЕУ нису то радили како треба.
„Такође, истраживања јавног мњења за сада говоре да би суверенистички блок у будућем Европском парламенту могао имати и једну трећину посланика, што је знатно више него што је било у претходном периоду. У измењеној ситуацији у којој се сада налази ЕУ, а она је у озбиљној кризи на многим пољима, очито је да би неки будући суверенистички блок могао да има много јачи утицај на политику ЕУ него што данас има“, сматра саговорник Спутњика.
Са друге стране, велике су амбиције Салвинија и његових коалиционих партнера и они очекују да можда први пут, поред посланика у Европском парламенту, добију и чланове будуће „европске владе“ — Европске комисије. Међутим, то ће умногоме зависити од блока десно-центристичких странака које би у том случају биле неопходан партнер за састављање неке другачије Европске комисије.
„Да ли ће се то десити још није јасно, с обзиром да се у Европској народној партији ломе копља због будућности евентуалне сарадње са суверенистима, тако да имамо случај мађарског премијера Виктора Орбана, који је, иако члан Европске народне партије, а због тога је с њене стране и суспендован, расположен за сарадњу са суверенистичким блоком“, каже Адамовић.
Према Орбановом мишљењу предстојећи избори за Европски парламент могу бити судбоносни за ЕУ и на њима ће се водити борба против промигрантских глобалиста и оних који се боре за очување хришћанског карактера Европе, подсећа Адамовић.
Упркос суспензији Орбановог Фидеса из Европске народне партије и његовим симпатијама према Салвинију, првобитна идеја мађарског премијера је била да буде „мост“ између „народњака“ и суверениста. Управо због тога, а не из неких других разлога, они који су у Европској народној партији за сарадњу са досадашњим политичким опцијама су суспендовали Орбана и његову странку.
„Ако та суспензија опстане, сасвим је могуће да Виктор Орбан и његова странка буду део суверенистичког блока у новом Европском парламенту. Да ли ће нека од мејнстрим странака такође бити део суверенистичког блока још увек није познато, као и да ли се воде разговори на ту тему, али суверенистичком блоку и те како нагињу владајућа пољска странка Право и правда и Слободарска странка Аустрије“, сматра Адамовић.
Сарадњу народњака и суверениста већ имамо у пракси у Аустрији и то би можда могло определити и аустријску Народну странку канцелара Себастијана Курца да и она са благонаклоношћу гледа на евентуалну будућу сарадњу са суверенистима.
Међутим, требало би сачекати завршетак мајских избора с обзиром да је кампања тек почела. А суверенистичке странке, према истраживањима јавног мњења, јако добро стоје и очекује се њихов одличан резултат. Кад се све релевантне европске политичке опције на тим изборима измере, тек онда ће бити много јасније у којем ће правцу ићи будућа ЕУ.
„Ако остане као што је до сада било да имамо ’велику коалицију‘ између народњака и социјалдемократа у ЕУ се, заправо, ништа неће променити. Остаће сви они проблеми које има оваква ЕУ са оваквим политичким елитама које је воде. Ниједан проблем неће бити решен“, закључио је Адамовић.
На јучерашњем састанку у Милану Салвини је рекао да су контрола граница и борба против тероризма и екстремизма неке од тема о којима се разговарало. Иако странке имају различитости, оне ће покушати да промене „ноћну мору тренутних приоритета ЕУ“, рекао је Салвини и додао да се у центар морају вратити рад, породица, безбедност и одбрана животне средине.
Један од лидера АфД-а Јорг Мојтен изјавио је да ће група покренути платформу којом би се ујединиле све евроскептичне странке, „уколико желе да се нађу под истим кровом“.