Први пут у историји Русија, која има највеће арктичке територије на планети, добила је свеобухватну библиотеку посвећену развоју, проучавању и насељавању северних земаља.
Арктичка обала Русије почела је да се истражује у 17. веку, а 1648. Семјон Дежњов, руски морепловац, путописац и истраживач северног и источног Сибира, открио је Берингов мореуз, између Чукотке и Аљаске. Крајем 18. века на мапу је уцртана цела северна обала Евроазије. Међутим, до данас нико није на овакав начин објединио искуства о освајању Севера.
Ипак, издавачка кућа „Алфарет“ из Санкт Петербурга одлучила је да попуни ту празнину и сабрала је дела руских и страних аутора преведена на руски језик.
„То су књиге које се тичу Арктика, арктичке територије Русије, путовањима Руса и странаца на Арктик, почев од 1870. до 1956. године, до совјeтског Арктика“, рекла је за Спутњик Марина Леонидовна, генерална директорка издавачке куће.
Библиотека има четири тематске области: историјске књиге, укључујући дневнике експедиција и мемоаре пионира у откривању Арктика, етнографске публикације, где је представљена литература о животу и историји малих народа Севера, периодична и савремена издања са арктичком тематиком и географске публикације — атласе, мапе и планове.
На пример, представљен је рукописни атлас Архангелске губерније из 18. века, у коме се налази више од 270 страна са описом те територије, која је захватала простор од Норвешке до Урала и више од 100 мапа.
„То је историјски споменик који одржава Архангелску губернију, која је била највећа у доба руске империје“, додала је Леонидовна.
На пример, на полицама ове необичне библиотеке налази се и књига „Година на Северу“ руског етнографа и публицисте Сергеја Максимова. Опис његовог путовања постао је полазна тачка у развоју интересовања за научно истраживање руског Севера.