Сарадња двеју земаља ће, како је навео Путин, бити настављена како на билатералној основи, тако и у оквирима Организације уговора о колективној безбедности (ОДКБ).
Двојица лидера су током састанка детаљно анализирала ситуацију у сфери безбедности у Централној Азији, укључујући и контекст претњи које долазе с територије Авганистана.
Према Путиновим речима, ставови Русије и Таџикистана о кључним аспектима регионалне и глобалне ситуације се подударају или су блиски.
„Приликом разматрања међународне проблематике, констатовали смо да постоји подударност или блискост у ставовима двеју земаља о кључним аспектима регионалне и глобалне тематике“, изјавио је Путин.
Руски председник је прецизирао да Русија и Таџикистан теже да ускладе дејства у интеграционим процесима у којима учествују.
Путин је, такође, истакао да је веома важна улога 201. Руске војне базе у Таџикистану за одржавање стабилности у Централној Азији.
„Обе стране су истакле важну улогу коју има 201. Руска војна база у одржавању мира и стабилности у Централно-азијском региону“, рекао је Путин.
Та војна база је највећи војни објекат Русије изван њених граница и налази се у два града — Душанбеу и Бохтареу. Према споразуму потписаном 2012. године, руске војне јединице ће ту бити стациониране до 2042. године.
Председник Таџикистана је 16. априла допутовао у дводневну посету Москви. Разговарао је и с премијером Русије Дмитријем Медведевом и председником Државне думе Русије Вјачеславом Володином.