Шешељ, који је један од оснивача међународне организације „Пријатељи Крима“, стигао је на јалтински форум на позив Георгија Мурадова, опуномоћеног представника председника Руске Федерације, где би требало да учествује у округлом столу „Пријатеља Крима“.
Циљеви организације, основане пре две године, јесу борба за поштовање демократског избора грађана Крима, прекид међународне репресије економским санкцијама и признавање принципа немешања у унутрашње ствари других држава.
„Српска радикална странка је једина странка у Србији која признаје и јавно говори да су Крим и Севастопољ територија Руске Федерације и врло често долазимо на Крим. У одличним смо односима са администрацијом и Парламентом Републике Крим, као и са представницима Владе“, рекао је Шешељ.
Шешељ је оценио да јалтински форум и форум „Пријатеља Крима“ умногоме доприноси развију Kримског полуострва, а да од тога користи имају „и земље и организације које на њему учествују“.
„На овом форуму је сваке године све више људи из различитих делова света и то само говори о расту утицаја и значаја овог форума, као и о последицама оваквих састанака. Не знам колико сте пута имали прилике да будете овде, али вероватно можете да упоредите како Крим изгледа сада и како је изгледао 2014. године (до присаједињења Русији). Имали сте једну економију у посртању, веома низак економски стандард, а сада се то већ убрзано мења. Изграђени су мост који спаја континентални део Русије и Крим и нови аеродром у Симферопољу. Јако много се улаже у путну и сваку другу инфраструктуру. Сваке године када дођем овде видим нешто ново што раније нисам видео. Мислим да све земље и организације које учествују у овом форуму из овога извлаче велике користи“, казао је Шешељ.
Он је додао да има још много простора за сарадњу, а посебно велику шансу имају грађевинске фирме из Србије.
„Међутим, пре свега мора се прихватити чињеница да је Крим део Русије. Треба доћи до признања како би економска сарадња могла да се развија и то је предуслов за постизање неког нивоа економске сарадње који може доћи, будући да овде има много простора и све више се ради, а те промене су све видљивије.“
Шешељ је још једном поновио став његове странке да поштује територијални интегритет Руске Федерације са Кримом у њеном саставу, као што и Руска Федерација поштује територијални интегритет Србије.
„Имајући у виду у каквим се спољно-политичким околностима Србија налази данас и да ми сами имамо проблема са поштовањем нашег територијалног интегритета, мислим да је крајње неморално да не признамо Крим, с обзиром да је Русија наш највећи заштитник у Савету безбедности Уједињених нација и уопште у међународним односима. Русија је заштитник нашег територијалног интегритета, укључујући и Косово и Метохију, и Србија исто тако мора да призна територијални интегритет Руске Федерације са Кримом. Ми се за то залажемо и више пута смо имали иницијативе у оквиру Народне скупштине да се тако уради“, истакао је Шешељ.
Иако свим члановима страних делегација и појединцима који посете Крим прете украјинске санкције и стављање на којекакве црне листе, Шешељ због тога није забринут.
„Ја сам под украјинским санкцијама већ три године, а видео сам и да сам на (украјинском) сајту ’Миротворац‘ означен као ратни злочинац, будући да сам био више пута на Криму и једном у Доњецкој Народној Републици. То ме апсолутно не интересује, они су тренутно само инструменти западних сила који хоће да НАТО доведу на границе Руске Федерације. Ту државу данас је тешко препознати у односу на оно што је била некад, ако имате у виду да је у првом кругу председничких избора победио комичар, који је лик из телевизијске серије. То вам показује колико украјински народ има поверења у државу и уопште у институције“, закључио је Шешељ.