Министарство одбране Албаније саопштило je да је током недавне посете Сједињеним Државама министарка одбране Ољте Џачке посетила базу Националне гарде у Њу Џерзију и том приликом оценила да је овај потез огромна помоћ Албанији.
„Подршка коју су САД пружиле Албанији кроз пакет мера не само да модернизује наше способности, већ повећава и спремност и оперативност наших ваздухопловних снага“, рекла је министарка Џачка, пренео је портал „Танго сикс“.
Демо Бериша, председник Матице Албанаца у Србији, каже да је ово само део пакeта који је Албанија потписала са НАТО-ом о модернизацији војске, која мора да се усклади са стандардима НАТО-а до 2024. године. Међутим, то није све.
„Војска Албаније у овом тренутку има 47 једномоторних и двомоторних хеликоптера лаке намене, односно ниједан борбени хеликоптер. Због тога је ова набавка и договорена и нешто ће ићи као донација, а нешто ће и да купе. То им је у обавези у склопу осаврамењавања наоружања“, објашњава наш саговорник.
Он је подсетио да је Албанија своје авионе из педесетих и седамдесетих година дала већ на продају, јер ће се разликовати и тактика употребе војске Албаније досад.
„Албанија је имала одбрамбену тактику, а сад ће се базирати на јединице за брза дејства. Имајући у виду да су прошле године од Америке купили неких 330 хамера и мањи број артиљеријских оружја кратког и средњег домета, ово није никакво изненађење“, додаје наш саговорник.
По његовим речима, ово је само реализација плана НАТО-а стара више од тридесет година, да се што више приближи државама бившег Совјетског Савеза, то јест Русији.
„НАТО је одлучио да у војном смислу ојача Албанију, иако она није велика и броји негде око 50.000 активних војника у саставу. Али хоће да је опреме тако да је имају спремну и да могу да је употребе“, каже Бериша.
По његовим речима, видљиво је да НАТО има намеру да појача све капацитете у свим држава које су око Србије.
„Просто речено, они спремају своје базе. Опште је познато да ће правити авио-базу у Албанији, а да ће Трећа флота бити у Драчу. Како рекох, лагано се приближавају државама бившег Совјетског Савеза“, закључује наш саговорник.