„Еквадор нема своју валуту. Користи амерички долар“, рекао је Шиптон за емисију „60 минута Аустралије“.
Не можете добити кредит од ММФ-а уколико га Сједињене Државе не одобре, објашњава Шиптон.
Крајем фебруара, Еквадор је постигао споразум о финансирању са ММФ-ом у износу од 4,2 милијарде долара како би одржао своју економију.
Мање од два месеца касније, председник Еквадора Лењин Морено опозвао је Асанжов политички азил. Асанжа је ухапсила британска полиција, која га је извела из еквадорске амбасаде у Лондону.
Тамо је био готово седам година, страхујући од екстрадиције у САД због објављивања поверљивих информација о активностима влада више земаља на порталу Викиликс.
Асанжов отац рекао је да му је сада главни страх да ће Британија депортовати Асанжа у САД.
Формално, Американци желе да покрену поступак против оснивача Викиликса због наводне сајбер-завере са бившим војником америчке војске Челсијем Манингом, који је проследио хиљаде војних докумената Америке Викиликсу. Међутим, многи верују да ће се број оптужби нагомилати уколико се Асанж испоручи Америци.
„САД су биле одлучне да му униште живот из којегод разлога. Они желе да покажу како ће проћи сви који се боре за истину“, рекао је Шиптон.
Америка би Асанжа могла да осуди на смрт
Америчке власти покушавају да оснивача Викиликса Џулијана Асанжа оптуже за шпијунажу како би могла да му буде изречена смртна казна, тврди Викиликс.
„Америчко Министарство правде покушава да против Џулијана Асанжа изгради случај на основу Закона о шпијунажи. Према Закону о шпијунажи, осуда може бити смртна казна“, навео је Викиликс на свом налогу на Твитеру.
US Department of Justice is attempting to build a case against Julian Assange based on the Espionage Act. Convictions under the Espionage Act can be punished by death.https://t.co/TFjfPzHk6t
— WikiLeaks (@wikileaks) 26. април 2019.