У Читлуку их је десетак, Почитељу само две жене, а у Дивоселу нема дословно — никога, пишу Новости.
Она шачица преосталих Срба, пре свега стараца, животари у пустоши, многи без струје и воде. А само неколико метара од њихових кућа је врело Мрђеновац, које снабдева пола Лике водом. Двадесетак метара од дома у ком су живели родитељи Николе Тесле, од кога су остали само темељи, стоји бандера која је некада водила струју до српских кућа. Сада у родном крају великог Тесле струје за многе Србе нема.
„Одмах до Теслиних је и моја кућа, а ми смо у роду са Николом. Све је ту деведесетих порушено, а када сам поднео захтеве за обнову, редом су ме одбијали“, прича за Новости Душан Дошен (72), који се у међувремену оженио у Београду, али све време проводи у старом крају у Лици.
„Живим у контејнеру, без струје и сваки дан нешто урадим да бих овде могао држати краве. Како сам радио у Хрватској, Србији и Алжиру, имам три пензије, али она хрватска износи 25 евра.“
Малтретирање са струјом доживљава и Нада Станић Телебар, једини повремени становник Дивосела, када из Ријеке дође до породичне куће коју је сама обновила:
„Ту вам је дивљина какве нема, све је зарасло, куће срушене и напуштене. До пре коју годину живеле су две породице, али су сви умрли и сада је село празно.“
Баш ту, у Дивоселу, као и у околним местима од Госпића до Велебита, почињени су нечувени злочини над Србима у операцији познатој као „Медачки џеп“. Хрватска војска је 9. септембра 1993. напала српска села која су била месецима под заштитом УН. Под том „заштитом“ убијено је 88 људи. Само зато што су Срби.
Никола Лалић, председник Самосталне демократске српске странке за Лику истиче да су пре рата овде живели бројни Срби.
„Сада су села зарасла и изгледају као прашума. Па ко би се вратио у куће без струје и воде? Нешто смо успели са соларним панелима да решимо, а они који су затражили увођење струје, добили су рачуне које је немогуће платити.“
Тако је и Нада Станић Телебар добила рачун на 90.000 евра.
„Као да сам кинески инвеститор. Ишла сам и до председнице Колинде Грабар Китаровић, упознала саборске посланике и осим утешних речи није било ништа. У Дивоселу су сви умрли, а да нису дочекали струју, а пре рата то је било село у којем је била срамота не завршити факултет.“
„Медачки џеп“ је била војна операција Хрватске војске усмерена на српска села у ширем рејону Госпића. Та територија је иначе годину и по дана била под заштитом Унпрофора. Села Дивосело, Читлук, Почитељ и Медак потпуно су опљачкана и сравњена са земљом. У акцији је убијено укупно 88 Срба. Заробљена су и потом убијена 52 војника и 36 цивила, од којих је 17 било жена, а 26 старијих од 60 година.