У српској престоници ће током маја на неколико локација бити представљени разноврсни садржаји, који ће посетиоце повести кроз математичке пределе широм света.
У Галерији на Андрићевом венцу 2, у центру града, посетиоци ће имати прилику да истражују изложбу „Кроз математичке пределе“ — од америчких мегалополиса, преко мексичких џунгли и андских гудура, медитеранских градова-држава, средњоевропских просвећених монархија, руских непрегледних пространстава, па све до средњоазијских оаза, хиљадугодишњих кинеских и индијских царстава и аустралијске источне обале.
На истој локацији, публика ће кроз интерактивне експонате моћи да сагледа математику у њеним разноврсним нијансама.
Уз радионице у којима ће се децa и одрасли забавити кроз учење, филмске пројекције које ће пробудити знатижељу и навести на још дубља истраживања, угледни математичари и популаризатори науке из земље и иностранства припремили су за публику занимљива научно-популарна предавања.
Присутни ће моћи и да се упознају са најинспиративнијим наставницима математике, изабраним кроз једномесечно мапирање примера добре наставне праксе широм Србије кроз „Интерактивне разговоре — Акциони потенцијал математике“!
Галерија ће за посетиоце бити отворена сваког дана, сем понедељком, од 10 до 20 часова, од 9. до 31. маја.
У Галерији науке и технике САНУ од 9. до 20. маја биће одржана изложба „Животни циклуси Милутина Миланковића“, посвећена великом светском научнику Милутину Миланковићу, врхунском грађевинском инжењеру, првом српском доктору наука у овој области, директору Астрономске опсерваторије у Београду, професору небеске механике, теоријске физике и рационалне механике. Све личности Милутина Миланковића биће представљене кроз ову изложбу, а током њеног трајања биће организована вођења и пројекције документарног филма о познатом научнику и његовом раду.
„Мај, месец математике“ понудиће и низ других садржаја, као што је интерактивна изложба „Imaginary“, на којој ће гости из Свеучилишта у Ријеци приказати посетиоцима мапирање сфера на равни кроз игру светлости и сенки. Такође, публика ће моћи и да се упозна са најбољим идејама реализованим у оквиру пројекта „М_АРТ“, чији је циљ повезивање математике и уметности.
На београдским улицама биће одржана „Шетајућа математика“ — разговори са ученицима неколико основних школа и Шесте београдске гимназије, који ће на необичан и занимљив начин са пролазницима размењивати математичка знања и разбијати предрасуде о математици.
У Научном клубу Београд за основце и средњошколце су припремљене радионице, као и научно-популарна предавања, a у Математичком институту САНУ организована су предавања о Милутину Миланковићу и његовом научном раду.