После упада специјалних јединица РОСУ на север Косова и Метохије председник Александар Вучић је затражио од западних политичких центара да обуздају Приштину и рекао да Србија неће дозволити етничко чишћење на Космету. Он је такође рекао да се од савезника, Русије и Кине, очекује свака врста помоћи и подршке.
Пуна четири сата после почетка хапшења наводно осумњичених за криминалне активности, малтретирања жена, деце и стараца огласио се Кфор, информацијом да се операција косовске полиције одвија по налогу тужилаштва на целом Косову и да није уперена против Срба, већ против особа оптужених за корупцију и криминал.
Нико од западних званичника се није јавно одазвао позиву председника Србије.
Са друге стране, руска Државна дума наложила је свом комитету за међународне послове да пажљиво прати заоштравање ситуације на Косову и Метохији.
Дипломата Владислав Јовановић сматра да је акција РОСУ покушај да се Србија, односно њен председник, натера да пристане на дијалог, независно од повећања царина на увоз робе, не би ли се убрзало оно што Запад хоће, да се што пре постигне такозвани договор о нормализацији односа.
Јовановић каже да је индолентност Запада на апел Александра Вучића да спречи да се ствари даље компликују и изгуби контрола над даљим развојем догађаја очекивана, јер је ово сценарио који су они и измислили.
„Треба покушати да се ова ситуација драматизује до самог врха. У Савету безбедности би почеле да се расплићу расправе, укључујући и подсећање на базичне принципе који су садржани у Резолуцији 1244 и одговорности Уједињених нација за стање на Косову, поготово оно које би могло да дође употребом физичке, односно војне силе против недужног цивилног становништва на северу Косова“, каже Јовановић.
Он додаје да је то јачи и ефикаснији пут од апела земљама Квинте да схвате да је ситуација озбиљна и да повуку руку Приштине од намере да даље драматизује ситуацију на северу Косова. Алармирањем Уједињених нација могли бисмо да их спречимо да евентуално изврше пуну окупацију, што им је вероватно намера, али не смеју то још гласно да кажу, зато морамо да вратимо ствар на праву адресу и да инсистирамо на Резолуцији 1244, истиче овај искусни дипломата.
„Резолуција 1244 највише узнемирава западне спонзоре такозване косовске независности, јер је та независност произведена директно супротно тој Резолуцији која је успоставила протекторат Уједињених нација на том простору. То се не може изменити самовољном акцијом, било Албанаца или било кога другог, укључујући и поједине сталне чланице СБ. То се може решавати само кроз процедуру Савета безбедности, како предвиђа Резолуција. Морамо то оружје које је најјаче за нас, а најслабије за њих да ставимо у први план“, категоричан је Јовановић.
Он додаје да би се тако повела расправа о битним правним и политичким принципима, да би постало јасно да одредбе Резолуције 1244 обавезују све, укључујући и земље Квинте, које морају да је поштују.
„Овај аргумент и саму Резолуцију последњих година ми скоро уопште не користимо, а она је наше најбоље упориште у одбрани српских интереса на Косову и Метохији“, закључује Владислав Јовановић у разговору за Спутњик.