Бивши грчки министар финансија Јанис Варуфакис, чија је странка МеРА25 изгубила место у Европском парламенту (ЕП), које је првобитно освојила, најавио је учешће на националним изборима у Грчкој, који би требало да се одрже 7. јула.
Након пребројаних 98 одсто гласова у Грчкој, испоставило се да кандидат МеРА25, грчке странке која је део Варуфакисовог општеевропског покрета Демократија у Европи 2025. (ДиЕМ25), није успео да уђе у ЕП. Уместо њега, то место припало је кандидату Нове демократије.
У посту на Твитеру, бивши грчки министар финансија је објавио да „МеРА25 није изгубила ништа“ и истакао да „смо зарадили право да кренемо напред и позовемо на широко политичко окупљање прогресивних грађана“.
Слично је Варуфакис говорио и на конференцији за медије. Губитак на европским изборима неће га зауставити, а одлука да учествује на изборима у Грчкој је коначна, рекао је новинарима.
„Спреман сам на следећи корак, јер на крају крајева, не могу да будем незадовољан чињеницом да је МеРА25 на европским изборима освојила три одсто гласова и да је само мало недостајало до цензуса“, рекао је он.
Варуфакис ће на националне изборе изаћи у коалицији са партијом „Слобода слободи“, коју предводи Зои Константинопулу, такође дисидент из редова владајуће Сиризе.
Зои Константинопулу се у почецима Сиризине владавине Грчком налазила на челу Парламента (Ареопага), али је због неслагања са премијером Ципрасом и оштрих критика упућених на њен рад напустила Сиризу и основала „Слободу слободи“, која је на европским изборима освојила 88.000 гласова.
Појава Јаниса Варуфакиса на грчкој политичкој сцени велико је изненађење, каже дописник грчке телевизије ЕРТ у Србији Никос Пелпас, а релативно добар резултат који је његова партија остварила на европским изборима отвара могућност да ће успети да уђе у Парламент Грчке након избора 7. јула.
„Интересантно је да су медији потпуно заборавили на њега, био је искључен из свих термина које дају партијама и упркос томе успео је да добије гласове скоро три одсто гласова бирачког тела. Варуфакис представља и привлачи оне гласаче који сматрају да Грчка треба да се врати оним принципима које су Сириза и Ципрас промовисали 2015. године — рећи не ММФ-у, одбацити политику штедње и неолиберална решења и преговарати о спољашњем дугу са циљем да се спасу држава и народ, а не банке“, објашњава Пелпас.
То према Пелпасовим речима, значи да Варуфакис привлачи разочаране гласаче Сиризе.
„Мислим да са коалицијама које ће направити у предизборном периоду, пре свега са бившом председницом Парламента Зои Константинопулу, може да добије више од три одсто и да уђе у Парламент, чак можда и са десет посланика, што само по себи представља могућност да постане једна озбиљна политичка опција у Парламенту Грчке“, констатује Пелпас.
Ипак, и поред свих добрих изгледа да уђе у Ареопаг и чак да освоји десетак мандата, Варуфакисов постизборни коалициони потенцијал није велики и Пелпас сматра да он неће моћи да постане део нове Владе Грчке — једина могућност је сарадња са Сиризом, али то би, према Пелпасовим речима, довело до сукоба са повериоцима.
Самим уласком у Ареопаг, Варуфакисова политичка снага биће повећана, каже наш саговорник. Иначе Грчку очекује веома занимљиво политичко лето. Други круг локалних избора заказан је за 2. јун, а ванредни парламентарни избори очекују се, по свему судећи, 7. јула.
Премијер Ципрас затражио је од председника Грчке да за тај дан закаже изборе, јер је његова Сириза поражена на европским изборима од опозиционе Нове демократије, коју предводи изданак династије Венизелос-Мицотакис, Кирјакос Мицотакис.
Како сада стоје ствари, у истраживањима јавног мнења Мицотакисова Нова демократија предњачи по потенцијалном броју освојених гласова, али ни она неће освојити довољан број посланика да сама формира Владу.