У јеку протеста против власти у Албанији, али и размишљања у дипломатским ешалонима око враћања виза за грађане Албаније, објављено је шест снимака који потичу из истраге албанске полиције под називом „Случај 339/1“.
Снимци су настали пре избора 2017. године и сада је објављен само један део шире колекције. „Билд“ пише да је то само један од десетак сличних случајева широм Албаније, да је већина њих до сада била под тепихом, као и да су истражитељи „или ућуткани, или су побегли у иностранство“.
„У конкретном случају, реч је о мафијашу Астриту Авдилају који је, по оцени истражитеља, шеф клана од најмање 44 особе које се баве организацијом међународне трговине кокаином и хероином у региону око албанске луке Драч. Авдилај и његов брат воде клан из градића Шијак“, пише „Билд“.
Лист додаје да је Авдилај после тих избора ухапшен у међународној истрази заједно с другим члановима клана и два брата, али да се поново нашао на слободи — наводно, има депресију која му онемогућава боравак у затвору, преноси „Недељник“.
„Снимци показују како је мафија осигурала да политичар и владајућа Социјалистичка партија Раме буду изабрани. Градоначелник Драча, другог по величини града у Албанији, који долази из исте партије, такође је био укључен у ово“, пише „Билд“.
На снимцима се још чује и како мафијашки шеф разговара са локалним политичарима, градоначелницима његовог родног града и Драча о будућем функционеру Социјалистичке партије и како се организује куповина гласова за њега. Од тада је шеф општинског водовода понекад позиван од стране мафије, како би организовао запослене да гласају за Социјалистичку партију Едија Раме и њихове кандидате.
„Драч и други лучки град Валона значајни су за мафију: судећи по истражитељима, кокаин и хероин долазе у Албанију управо преко ових лука. Одатле се дрога, укључујући и марихуану, узгајану широм Албаније, шверцује у Италију и северну и централну Европу. Профит је огроман“, закључује „Билд“.
Лист назива Албанију „нарко-тврђавом Европе“ и наводи да је производња и кријумчарење марихуане постала најважнија привредна грана у земљи.