У априлу је 54-годишњи мигрант из Мексика умро након неколико дана у самици, у мају се 21-годишњи мушкарац из Индије обесио у затвору у Аризони, а 1. јуна, 25-годишњи азилант Џохана Медина Леон је умро у болници у Тексасу након скоро шест недеља у притвору америчког ИЦЕ.
Укупно 24 имигранта умрла су у притвору ИЦЕ за време Трампове администрације, наводи анализа федералних података „Ен-Би-Си њуза“. Најмање четири особе, укључујући Медину Леона, умрле су убрзо након што су пуштене из притвора. Број смртних случајева у притвору остаје испод врха од 32 смртна случаја у 2004. години, када је Џорџ Буш Млађи био председник. У тај број нису укључени мигранти, међу којима петоро деце, који су умрли у притвору других федералних агенција.
„Оно што видимо је непромишљена експанзија без преседана казненог система који је штетан и скуп“, рекла је Катарина Обсер, виша саветница у Женској комисији за избеглице.
„Америчка влада чак не чини ни минимум да би осигурала да (мигранти) добију медицинску помоћ и заштиту менталног здравља која им је потребна“, навела је она.
Недавна „бујица“ смртних случајева дешава се у тренутку када је број миграната у федералном притвору рекордно висок. Од почетка јуна, ИЦЕ је притварао више од 52.500 имиграната дневно у широкој мрежи од више од 200 центара за притвор у целој земљи — што је повећање у односу на око 34.000 за време Обаме.
Смрти у притвору ИЦЕ остају „изузетно ретке“, изјавио је портпарол ИЦЕ за Ен-Би-Си њуз. Агенција је саопштила да троши више од 269 милиона долара за пружање „свеобухватне здравствене заштите“ свакој од 300.000 до 500.000 особа које сваке године уђу у притвор и истражује околности свих смртних случајева који се десе у притвору ИЦЕ, пренео је Танјуг.
Мигранти које држи ИЦЕ јесу затвореници, али не и криминалци, и њихов притвор нема казнену сврху.
Генерални инспектор Министарства за унутрашњу безбедност поновио је ту чињеницу у извештају који је објављен ове недеље и који је утврдио да су у два притворна центра у којима су вршене инспекције пронађенa „нечувена кршења правила“, укључујући омче у ћелијама притвореника, неадекватну медицинску негу, покварену храну и друге услове који угрожавају здравље притвореника.