„Имали смо сва овлашћења као Министарство спољних послова Украјине да формулишемо такву ноту. Ова нота била је у оквиру наше комуникације и наше тужбе пред међународним судом“, изјавио је Климкин, преноси „Украјинска правда“.
Према његовим речима, украјинска нота одређује само међународно-правни положај Украјине и не садржи „никакве политичке моменте“.
„Не треба нам додатна координација у овом контексту, с обзиром да Министарство спољних послова има овлашћења да води овај случај и пред међународним судовима и пред другим судовима. И то је наш став“, истакао је Климкин.
Одговарајући на питање да ли је лични однос министра према председнику био разлог да се не консултује са Зеленским, Климкин је рекао да „не коментарише емоције“.
„Видим да имам и тактичке и стратешке разлике у питању супротстављања руској агресији... Стога, под овим условима, не сматрам да је могуће да више помажем“, рекао је украјински министар.
Раније је Зеленски изјавио да са интернета сазнаје о поступцима Министарства спољних послова земље на међународној сцени. Он је додао да Климкин није са њим координисао одговор на ноту Русије о украјинским морнарима.
Три брода украјинске ратне морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“ 25 новембра су, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, пресекла државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.
Приведено је 24 украјинских војника, укључујући два агента Службе безбедности Украјине, који су се, према речима прес-службе Федералне службе безбедности (ФСБ), налазили на бродовима и координисали провокације.
Председник Русије Владимир Путин оценио је тај инцидент као провокацију која је повезана са ниским рејтингом тадашњег председника Украјине Петром Порошенком уочи председничких избора, на којима је у другом кругу победио Владимир Зеленски.