„Чини ми се да је Русија у овој ситуацији учинила корак без преседана, јер, без обзира на ниво агресије званичног Кијева, Русија још једном пружа руку и предлаже да се са бесконачне агресивне реторике пређе на некакав конструктиван дијалог“, рекла је Захарова.
„Суштина је у томе да морнари нису таоци Москве, већ Кијева, како се сада показало“, додала је она и напоменула да је украјинска страна у принципу одбила да расправља о том питању.
Захарова је претходно на својој страници на Фесјбуку написала и да Кијеву нису потребни сами ухапшени морнари, већ бука која се подигла око целе ове ситуације.
Раније је прес-служба Министарства спољних послова Украјине саопштила да је Министарство спољних послова Русије затражило од Кијева писмене гаранције да ће Украјина наставити са кривичним гоњењем украјинских морнара ухапшених у Црном мору, у складу са руским законодавством. Министарство спољних послова Украјине сматра да је тај предлог неприхватљив и да погоршава спор између Украјине и Русије у погледу имунитета ратних бродова.
Министарство спољних послова Русије је 25. јуна упутило ноте Међународном трибуналу за поморско право и Амбасади Украјине. У њима је наглашено да се судски процес за 24 украјинска морнара наставља, али да је Москва спремна да изађе у сусрет „у оквиру закона о кривичном поступку“.
Као одговор на то, украјински министар спољних послова Павел Климкин затражио је да Москва одмах и безусловно спроведе одлуку Међународног суда и ослободи све ухапшене морнаре и задржане бродове.
Три брода украјинске ратне морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“ 25 новембра су, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, нелегално прешла државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.
Приведено је 24 украјинских војника, укључујући два агента Службе безбедности Украјине, који су се, према речима прес-службе Федералне службе безбедности (ФСБ), налазили на бродовима и координисали провокације.
Председник Русије Владимир Путин оценио је тај инцидент као провокацију која је повезана са ниским рејтингом тадашњег председника Украјине Петром Порошенком уочи председничких избора, на којима је у другом кругу победио Владимир Зеленски.