„Балкан остаје проблематични регион са европске тачке гледишта. А главна проблематична територија је Косово и Метохија“, констатовао је Чижов.
„Европска унија уложила је много напора у организовање дијалога између Београда и Приштине. Ми смо то пажљиво пратили, укључујући и то да смо осигурали да се овај дијалог заснива на постојећим елементима међународног права, као што је резолуција 1244 Савета безбедности УН. Али процес је доспео у безизлазан положај. Колико се ЕУ може окривити за то? Делимично може. Јер, по мом личном мишљењу, Европска унија је била превише лојална једној од страна“, објаснио је Чижов, додајући да се ради о (привременим институцијама) Приштине.
„А косовско-албански лидери су лоши људи, са богатом ратном прошлошћу и они су то прихватили, као сагласност за сопствену некажњивост, тим пре што су слични и чак и још јаснији сигнали долазили преко океана. И зато су изгубили контролу. Формални повод био је одбијање Европске уније да хитно обезбеди (привременим институцијама) Приштине безвизни режим и да отвори преговоре о пријему (такозваног) Косова у Европску унију. То би било превише чак и за ЕУ. Тада су (привремене институције) Приштине увела 100 одсто царине на робу из (централне) Србије и Босне и Херцеговине, под претпоставком да ће Срби тамо моћи да заобиђу ограничења преко Републике Српске. То је овде имало велики одјек“, објаснио је стални представник Русије.
„Мање приметно је прошла одлука грађана такозваног Косова да трансформишу сопствене снаге безбедности, које су формиране у оквиру Резолуције 1244 Савета безбедности УН, у пуноправну војску“, додао је он.
„Европска унија је, на себи својствен начин, на наша одговарајућа питања реаговала на следећи начин: то су војна питања, обратите се НАТО-у, а Европска унија није војни блок“, рекао је Чижов.
„Сви покушаји Европске уније да постигне барем укидање сто одсто царина, како би се обе стране вратиле за преговарачки сто, нису имали успеха. И сада је дошло до безизлазне ситуације“, закључио је стални представник Русије при ЕУ Владимир Чижов.