„Потребно нам је најмање шест ледоломаца, укључујући три тешка. Једини ледоломац који тренутно поседујемо је ’Полар стар‘ и он је стар 40 година“, рекао је Абељ на конференцији о утицају топљења арктичког леда на поморске операције ратне морнарице.
Такође је додао да је Русија формирала на Арктику шест нових база и направила шест нових ледоломаца.
Раније је амерички државни секретар Мајк Помпео рекао да је Вашингтон забринут због руске претензије на међународне воде Северног морског пута, укључујући и недавно најављене планове о његовом повезивању са кинеским морским „Путем свиле“.
Са друге стране, амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон рекао је да ће Вашингтон ускоро бити присутан на Арктику током целе године, а то ће бити могуће када нови амерички ледоломци почну са радом.
У априлу је Пентагон закључио уговор о изградњи ледоломца тешке класе, који је намењен за Обалску стражу. Он ће бити изграђен у оквиру програма „Полар секјурити катер“, према којем је планирана изградња три таква брода средње и тешке класе, који ће заменити два застарела ледоломца.
Саопштење о изградњи ледоломаца уследило је убрзо након објављивања нове стратегије Обалске страже САД на Арктику. У документу је истакнуто да САД морају да се суоче са Русијом и Кином, које су прогласиле Арктик за зону својих интереса. Истовремено, из Обалске страже су изјавили да су спремни за мирну сарадњу у тој области.
Из Министарства спољних послова раније су саопштили да се Москва залаже за формирање међународног партнерства, како би очувала зону мира на Арктику. Поред тога, Русија у региону спроводи отворену политику засновану на нормама међународног права, која предвиђа широки програм међународне сарадње у интересима одрживог развоја, који укључује и САД.