00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Сан о слободи“
06:56
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
16:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
Најопаснија друштвена мрежа у Америци
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Зашто је руска апликација која је залудела свет погодила Американце у живац

© Depositphotos.com / EvgenyatamanПроцес старења
Процес старења - Sputnik Србија
Пратите нас
Србија и цео свет полудели су за „Фејсап“ апликацијом помоћу које је могуће видети како ће неко изгледати кад остари. Док милиони корисника Фејсбука уживају у новој забави, лидер демократа у Сенату САД Чак Шумер у руској верзији ове апликације искуљчиво види — претњу по националну безбедност Америке.

Све верзије апликације користе вештачку интелигенцију и мењају фацијалне експресије и изглед особе са фотографије. Али, да би корисник могао да види себе подмлађеног или старог, у већини апликација мора да прихвати услове коришћења, чиме компанији која стоји иза апликације или друштвене мреже дозвољава да располаже са његовим подацима.

Хоће ли се укључити и ФБИ

Сенатор Шумер тврди да се све фотографије из руске верзије апликације могу убудуће користити без сагласности власника, што може да представља претњу по националну безбедност, али и претњу по безбедност информација милиона америчких корисника.

Он је чак позвао ФБИ да истражи на који начин личне информације милиона америчких корисника ове апликације могу да буду од значаја ако се нађу у рукама руских власти, као и да ли постоји опасност да информације послуже као компромитујући материјал против америчких држављана.

Без приступа свим фотографијама

Одмах је реаговала руска компанија „Вајерлес лаб“ која, пре свега, објашњава да преузима искључиво фотографију коју је корисник изабрао за уређивање.

„Никада не преносимо друге слике са телефона. Већина слика се брише са наших сервера у року од 48 часова од тренутка отпремања. Прихватамо захтеве корисника за уклањање свих података са наших сервера. Наш тим за подршку је тренутно преоптерећен, али ови захтеви имају наш приоритет“, стоји у саопштењу компаније.

Такође објашњавају и да не продају и да не деле корисничке податке са трећим странама; да су све функције Фејсапа доступне и без пријављивања и да је ову опцију изабрало 99% корисника. Дакле, руска компанија нема приступ подацима преко којих би могла идентификовати особу чију фотографију обрађује.

Неоправдане оптужбе

Душан Стојичевић, консултант за ИТ безбедност, каже да је прашина коју је подигао амерички сенатор и тако оптеретио сервер руске компаније у најмању руку неоправдана.

„Када се региструјете на Фејсбуку добровољно му дајете ваше фотографије; дакле Американци негде тамо, где год да су сервери, на располагању већ имају ваше име и лице“, подсећа Стојичевић.

„Ако посматрате све то политички, хајка може да се направи, али технички гледано, сви ти подаци су видљиви на Гуглу, на Фејсбуку и на другим социјалним мрежама. Ако неко жели да прикупи податке, он ће лако помоћу претраге да ишчита податке о појединим људима, да нађе слике. Не бих могао да се одредим да ли је то што је рекао демократски политичар тачно или није, али не видим зашто се диже толика прашина, не видим да је све то проблематичније од оног што већ имамо“, тврди Стојичевић.

​Као Скрипаљ и С-400

Алексеј Фјодоров са Московског института електронске технике такође има једноставно објашњење за буку која се дигла око „Фејсапа“.

„А чему таква бука око Скрипаља или око С-400 у Турској? То је чисто политичко питање. Уђите у било коју апликацију и скоро свака ће вас навести на то да откријете неке личне податке. Студенти мог института у стању су да преко Фејсбука, Инстаграма и сличних мрежа извуку такву количину информација да је то тешко и замислити“, каже руски експерт.

© AP Photo / Jenny KaneАпликација „Фејсап“
Зашто је руска апликација која је залудела свет погодила Американце у живац - Sputnik Србија
Апликација „Фејсап“
Амерички досије

Андреј Манојло, професор Московског државног универзитета, коментаришући тврдњу америчког сенатора да је „Фејсап“ претња за националну безбедност, каже да се Американци баве отприлике истим:
„Под параваном разних апликација, игри и програма забавног карактера где се тражи регистрација, они сакупљају личне податке, при том из различитих извора, а онда их обједињавају и добијају такозвани „биг дата“. Лични подаци код Американаца формирају досије за сваког активног корисника Интернета. Односно, та технологија је њима и те како позната“, каже Манојло.

Упознат са свим овим чињеницама, наш саговорник из Београда каже да се на свом профилу на Фејсбуку често зеза на тему „лоших Руса“ и да увек намерно објављује постове на енглеском.

„Постоји један тренд где се, кроз персонификацију Путина, Русија представља као ’бед гај‘ у свету“, каже Стојичевић.

© Sputnik / Сергей Гунеев / Уђи у базу фотографијаВладимир Путин
Зашто је руска апликација која је залудела свет погодила Американце у живац - Sputnik Србија
Владимир Путин

„Зато што системи попут америчког, који покушавају да се питају за све што се дешава на планети, морају да имају непријатеља, архинепријатеља или неког измишљеног непријатеља да би се против њега борили и продавали оружје. Недавно сам, управо на Фејсбуку, пренео да су Американци напали и хаковали руску мрежу. Они прозивају Русе да су урадили то, то, и то, а они сами то исто раде“, оцењује Стојичевић.

Страх од конкуренције

Коментаришући овај став, професор Андреј Манојло каже да се Американци више боје својих људи, јер многи амерички званичници, укључујући сенаторе и конгресмене, прилично су брбљиви, баш као и припадници специјалних служби.

„Цурења има стално и управо зато Американце прогоне страхови и фобије. Али сасвим је могуће да је овде у питању и страх од конкуренције, јер технологије које омогућавају да видиш како ћеш изгледати кад остариш или обрнуто, имају тржишну вредност, тражене су и имају тржиште које ће бити све шире. Другим речима, то је прилично велик новац у смислу капитализације, а профит је већи него од обичне рекламе. Зато је сасвим могуће да је изјава сенатора запараво лобирање које су платиле исте оне америчке компаније које би хтеле да направе сличну апликацију, а да притом истисну руског конкурента“, наводи Манојло.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала