„Може се измислити било шта, укључујући и причу о ’лажном џи-пи-есу‘. Међутим, увек се треба запитати зашто је Русији потребно да створи вештачку напетост у том делу света?“, рекао је Морозов.
„Шта ће им то да Британци и Американци због ’подметнутих информација‘ извлаче оружје и прете повећањем свог присуства у том региону?“, запитао се Морозов.
По његовим речима, то је „нека врста војно-стратешког мазохизма, који уопште није карактеристичан за руску војну стратегију“.
„Напротив: смисли још једну глупост о руској претњи и наоружавај се — то је савремена стратегија колективног Запада“, додао је Морозов.
Према речима сенатора, то много личи на „параноју“.
И председник Комисије Савета Федерације за информациону политику Алексеј Пушков прокоментарисао је писања британског таблоида.
„У Лондону су дуго тврдили да је Русија извршила ’акт агресије‘, запленивши украјински брод у Керчком мореузу, иако је то била провокација Порошенка. Сада покушавају да оптуже Русију за учешће у иранској заплени британског танкера. Стручњаци ’фејк њуза‘ никад не иду на одмор“, написао је Пушков на Твитеру.
В Лондоне долго утверждали, что Россия совершила «акт агрессии», задержав украинские суда в Керченском проливе, хотя это была провокация Порошенко. Теперь пытаются обвинить Россию в участии в аресте британского танкера Ираном. Спецы по «фейк ньюс» никогда не уходят в отпуск.
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) July 21, 2019
Раније је таблоид „Сандеј мирор“, позивајући се на неименоване изворе, саопштио да британска обавештајна служба МИ-6 и Центар за владине комуникације Велике Британије (GCHQ) проверавају верзију да Русија може бити умешана у иранску заплену танкера „Стена имперо“. Наводно, „постоји подозрење“ да се британски танкер могао наћи у иранским водама због лажних координата џи-пи-еса, које је иранска обавештајна служба наводно могла да пошаље уз помоћ „руске шпијунске технологије“.