Пиетилаинен је то рекао за један фински лист, истичући да на Косову поред злочина и мржње постоје и случајеви крвне освете, преноси Танјуг писање портала „Косово онлајн“.
„Оптужени често измичу правди подмићивањем или их од одговорности ослобађају њихови људи у судовима“, рекао је он и додао да грађани на Косову не верују правном систему и другим институцијама.
Како је рекао, „бескрајне контрадикције“ између Београда и Приштине, висока незапосленост и недостатак инвестиција извор су фрустрације и недостатка визије.
„Људи имају бескрајну жељу да побегну у иностранство“, рекао је Пиетилаинен, који је током прве три године на Косову решавао приватизационе спорове са Врховним судом, док је прошле године радио као експерт за управљање кризама у Приштини.
Говорећи о крвној освети, фински адвокат је истакао да „спирала освете траје 80 година“, и да „убиства из части и крвне освете нису исламска веровања, већ древна уобичајена пракса“.
Према његовим речима, мисија Еулекса није могла да интегрише у косовски систем оно што је „најбоља европска пракса“, али је била у стању да утиче на спровођење правде у тешким случајевима ратних злочина.