„Још једна историјска и трагична страница историје које треба да се присетимо 2019. године су догађаји из 1999. године, догађаји у Југославији када је НАТО бомбардовао земљу, суверену државу, престоницу те државе и цивиле и при томе употребио муницију са осиромашеним уранијумом“, рекла је Захарова.
„Поздрављамо кораке српских парламентараца који износе истину о трагичним догађајима у Југославији у вези са агресијом НАТО-а против те земље под измишљеним изговором у пролеће 1999. године.“
Захарова је истакла да анализа и упоређивање чињеница из извештаја посланика Народне скупштине Србије Божидара Делића, који је пензионисани генерал и директни очевидац тих догађаја, и раније представљеног извештаја Северноатлантског савеза јасно показују да је у извештају НАТО-а количина баченог осиромашеног уранијума смањена најмање 20 пута.
„Време је показало да бомбардовање НАТО-а није било само противзаконита војна акција, већ и својеврсна темпирана бомба, која и даље представља претњу за здравље милиона обичних грађана, укључујући и деце“, додала је она.
Она је подсетила да је током те „варварске специјалне операције, коју цинично називају хуманитарном интервенцијом“, погинуло око 2.000 цивила, од којих најмање 89 деце, а међу жртвама је било и косовских Албанаца, чијим се такозваним спасавањем бавио НАТО.
Због употребе муниције са осиромашеним уранијумом заражене су земља и вода у многим крајевима, што је довело до значајног пораста онколошких болести, а одговорност за то нико није преузео.
У контексту те регионалне теме, она се дотакла и Специјалног суда који се бави злочинима које су починили косовски Албанци.
„За сада нема резултата рада суда основаног у Хагу 2008. године за злочине ’ослободилачке војске Косова‘. Још нико није оптужен од лица која су учествовала, између осталог, у киднаповању и убиствима људи ради продаје органа на црном тржишту.“
„Истичемо да сви умешани у те злочине треба да буду изведени пред лице правде и добију заслужену казну, без обзира на функције које данас имају“, закључила је Захарова.
У Холандији је раније формиран Специјални међународни суд правде и Специјално тужилаштво за злочине на Косову у периоду 1998-1999, који су објавили да су спремни за рад тек у јулу 2017. године. Полазна тачка њихових акција био је извештај специјалног представника Савета Европе Дика Мартија 2010. године посвећеног злочинима ОВК. Међу најтеже случајеве спадају трговина наркотицима, отмице и трговина људским органима. Специјални тужилац Џек Смит посетио је Приштину крајем октобра 2018. године, али за сада није подигнута ниједна оптужница.
Оружани сукоб албанских сепаратиста из Ослободилачке војске Косова и војске и полиције Србије 1999. године довео је до бомбардовања Југославије од стране снага НАТО-а. Косовско-албанске структуре у Приштини су 17. фебруара 2008. једнострано прогласиле независност од Србије. Самопроглашену републику не признају Србија, Русија, Кина, Израел, Иран, Шпанија, Грчка и бројне друге државе.