„Што се тиче учешћа Русије на састанцима Г7, 2014. године она је била искључена због одређених разлога. Постоје, вероватно, лагани помаци у реализацији минског процеса, ако бисмо се заиста помакли унапред, то би створило нову ситуацију“, рекла је Меркелова на заједничкој конференцији за новинаре с британским премијером Борисом Џонсоном.
Она је додала да „на основу ситуације у овом тренутку није дошло до тако далеког помака, да би могла да каже да су разлози из 2014. године отклоњени“.
Меркелова је навела да Европа, а пре свега Француска и Немачка, тим поводом сада улажу све напоре да се оствари напредак у реализацији Минског споразума, уз учешће новог украјинског председника Владимира Зеленског и руског лидера Владимира Путина.
Борис Џонсон је рекао да закључке у корист повратка Русије у Г8 тек треба пронаћи и додао да у виду има и инцидент с тровањем бившег сарадника ГРУ Сергеја Скрипаља и његове кћерке Јулије у марту 2018. у британском Солсберију, као и „нестабилност, војна дејства у Украјини, провокације које Русија остварује не само у Украјини, него и на многим другим местима“.
„Морам да кажем да се потпуно слажем с канцеларком Меркел и сматрам да закључке у корист повратка Русије у Г7 тек треба пронаћи“, додао је британски премијер.
Председник САД Доналд Трамп рекао је раније да би било много једноставније да се разговара о одређеним питањима када би се Русија вратила у формат Г8. Он је поновио да је Москва искључена из групе водећих земаља (сада Г7) због Крима.
Трамп се сложио с предлогом француског председника Емануела Макрона да позове Русију на самит Г7 2020. године у САД. Очекује се да ће амерички председник поставити то питање на предстојећем самиту у Бијарицу.
Путин је раније рекао да Русија сматра корисним све контакте са земљама „велике седморке“ и да не искључује могућност обнављања формата Г8.
Русија је престала да добија позиве за састанке водећих земаља света након догађаја на Криму и у Украјини 2014. године.