Секретар такозваног фудбалског савеза Косова Ерол Саљиху најавио је да ће забранити Црвеној Звезди да уђе на Косово и Метохију, а из Приштине су се жалили организацијама ФИФА и УЕФА и траже забрану утакмице. Такозвани фудбалски савез Косова још летос је уложио жалбу код УЕФА, и то због тога што Трепча одбија да се такмичи у првенству самопроглашене републике Косово, већ игра у Српској лиги Запад.
Председник Такмичарске комисије Фудбалског савеза Србије Миодраг Јанковић за Спутњик каже:
„Косово је званично члан УЕФА и ФИФА и мора да поштује прописе и обавезе обе организације, јер они регулишу одржавање утакмица између два савеза“.
Приштина прети
Саљиху је изјавио да су они послали информације и захтев полицији и царини привремених институција из Приштине да спрече улазак Црвене Звезде на Косово. Он тврди да ће, уколико буду ушли, „то бити пропуст органа безбедности“. За представнике привремених приштинских институција је спорно што би ова утакмица требало да се одигра у Звечану, на стадиону Трепче. Јанковић за Спутњик тврди да ће та утакмица бити одржана — или на Косову, или у Београду.
„Немамо неких посебних информација о даљем току дешавања. Ја бих требало да се сретнем са председником фудбалског савеза Косова, али не те њихове ’државе‘, него са представником нашег (српског) дела савеза са Косова“, каже Јанковић.
Фудбалери Трепче такмиче се у трећем рангу, у Српској лиги Запад, у којој су, после седам кола, на 10. месту са девет бодова (две победе, три ремија и два пораза). Упућени тврде да организација њихових мечева у Звечану делује понекад као немогућа мисија, јер екипе које на утакмице долазе из Србије на административном прелазу не иду једним аутобусом, већ са неколико приватних аутомобила и пријављени су као приватни посетиоци.
Успешно лобирање
Такозвани фудбалски савез Косова захтева од међународних фудбалских организација да „приморају“ Фудбалски савез Србије да промени свој статус, према ком Косово представља као део свог савеза.
Косово је као 55. чланица примљено у УЕФА у мају 2016. годинепростом већином гласова и без промене Статута ове организације. Неколико дана касније исте године примљено је и у организацију ФИФА.
Пријем Косова у УЕФА простом већином гласова и без промене Статута, који сада предвиђа да само чланица УН може да постане чланица, према тадашњим оценама је представљао један од највећих преседана у скоријој историји ове организације.
Фудбалски савез Србије је у домаћим медијима вербално оштро осудио ову одлуку УЕФА, али није покренуо никакав поступак пред Спортским судом у Лозани, на шта је имао право.
Одлуке о пријему такозваног фудбласког савеза Косова у ФИФА и УЕФА уследиле су после више година снажног лобирања представника привремених институција Косова и њихових партнера, као и након честих оправдања која су се посебно чула од европских спортских званичника, који су тврдили да је одлука да косовски фудбалери равноправно заиграју у међународној арени заснована на чињеници да спорт има предност над политиком.