„Свака од 16 ракета Р-30 ’Булава‘ на подморници по правилу носи шест бојевих глава од 150 килотона које се деле и уништавају посебне мете. То значи да један ’Бореј‘ на градове и војне базе који се налазе на растојању већем од 5,8 хиљада миља, може да баци 72 нуклеарне бојеве главе по разорној снази 10 пута јаче од бомбе која је бачена на Хирошиму“, пише аутор чланка.
Према његовим речима, током Хладног рата, совјетске подморнице су биле „гласније“ од западних, па самим тим и „рањивије“. Ти проблеми су, како се наводи у чланку, откривени осамдесетих година, када је СССР из Јапана и Норвешке увезао технологију за прављење подморнице пројекта „Шчука Б“, која се по акустици могла мерити са америчком подморницом „Лос Анђелес“.
Модернизација је омогућила подморницама пројекта „Бореј“ да буду „више тихе и неприметне при већим брзинама, од подморница класе „Охајо“, наводи аутор чланка.
У овом тренутку, према државном програму наоружања, за Ратну морнарицу Русије је планирано да буде изграђено осам подморница класе „Бореј“. Од њих су три већ примљене у флоту: „Јуриј Долгоруки“, „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“. Четврта подморница „Кнез Владимир“ се тренутно тестира.