„Турска до данас није имала своје системе ПВО. Холандија, Италија и Шпанија су на наш захтев у Турској распоређивале своје системе ’Патриот‘. Сви ти системи су веома добри, али то су привремена решења — прво их распореде, па их уклоне, затим поново распореде. Ја не критикујем, реч је о природној ротацији, и ја од срца захваљујем нашим савезницима за ту помоћ. Међутим, то говори да ми морамо имати свој систем ПВО“, објаснио је Чавушоглу током заједничке прес-конференције са Столтенбергом, који је у посети Турској.
Такође је рекао и да Турска не сме вечно да моли за помоћ НАТО-а, због чега је и купила руске системе С-400.
Претходно је генерални секретар НАТО-а рекао да постоје реални проблеми, који се односе на недостатак компатибилности са НАТО системима и потенцијалне ризике за савезничке авионе, као и да је он више пута изражавао своју забринутост због последица одлуке Анкаре да купи руске системе.
Одговор на осуде због војне операције
Турски министар је прокоментарисао и осуде које су стигле из земаља-чланица НАТО-а поводом војне операције „Извор мира“, коју је Турска започела на североистоку Сирије, рекавши да те земље имају дволичан став.
„Поједине земље НАТО-а су осудиле наше акције. Ја то не разумем. Сви знају да су Радничка партија Курдистана и Снаге самоодбране сиријских Курда једно те исто. Сви говоре да је наша забринутост оправдана. Онда имамо и законито право да се боримо против узрока те бриге. Подржавате нашу забринутост, али оспоравате наше право на операцију, па још и подржавате терористе. То је дволичност“, рекао је Чавушоглу.
Он је истакао да Турска рачуна на подршку НАТО-а у операцији на северу Сирије.
„Ми се боримо против тероризма и наставићемо да то чинимо. Информисао сам нашег госта (Јенса Столтенберга) о операцији. Разговарали смо и о другим темама. Наше најприродније очекивање је да наши НАТО савезници схвате разлоге наше узнемирености и да подрже наше акције“, констатовао је турски министар.