Тако су прије неколико дана четири грађанина самопроглашеног Косова, који су прошле године изградили викендице на планини Хајли, која се простире уз границу Србије (Косово и Метохија) и Црне Горе, на локацији будућег црногорског ски-ризорта, осуђени условно због кривичног дјела противправно заузимање земљишта, што је за локалне медије потврдио предсједник Основног суда у Рожајама Захит Цамић.
Косовски Албанци су, наиме, викендице изградили на подручју будућег ски-ризорта Штедим — Хајла, у који Влада Црне Горе планира да уложи чак 16 милиона евра.
Како је Цамић казао за портал „Кафе дел Монтенегро“, Основни суд у Рожајама је донио осуђујуће пресуде, а по налозима надлежне инспекције, објекти које су изградили грађани Косова су порушени.
„За кривично дјело ’противправно заузимање земљишта‘ окривљени су оглашени кривим и изречена им је условна осуда и обавеза да плате трошкове кривичног поступка, док су им предметни објекти порушени од стране инспекцијских служби“, појаснио је Цамић.
Због овог чина реаговала је и Влада Црне Горе, поручујући да држава неће толерисати нелегалну градњу, као и да ће одлучно ће стати на пут противправном заузимању државне имовине.
Ово, истини за вољу, није први пут да је Влада Црне Горе јавно реаговала због градње нелегалних објеката на својој територији, а чији су власници по правилу грађани Косова.
Тако је прије само мјесец и по, на планини Штедим, такође у рожајској општини, током акције државних служби уз ангажовање великог броја полицајаца, комуналне полиције и ватрогасне службе, уклоњено око десетак нелегално изграђених објеката које су саградили Косовари. У питању су углавном биле викенд куће подигнуте у протеклих неколико мјесеци.
Како Спутњик незванично сазнаје, истовјетан проблем са нелегалном изградњом викендица грађана Косова, Црна Гора има и када је у питању подножје планине Чакор. Засад ипак није познато да ли је Црна Гора успјела да уклони и те нелегално изграђене објекте.