„Они (Турци) су употребили хемијски гас фосфор против цивила. Не можемо то да испитамо, јер немамо могућности“, рекла је она.
Употреба фосфорне муниције забрањена је додатним протоколом Женевске конвенције о заштити жртава рата у случају да цивилима прети опасност.
Ахмедова је такође саопштила да је због турске операције 300.000 људи напустило своје домове, да је 250 људи, од којих већину чине деца, погинуло и да се још 300 људи воде као нестали.
Осим тога, она је навела да је због турске операције неколико припадника терористичке групе ДАЕШ-а, укључујући шест француских држављана и два Белгијанца, побегло из затвора.
Турска операција у Сирији
Вашингтон и Анкара су 17. октобра објавили да су се договорили да зауставе војну операцију Турске на 120 сати и повуку курдске снаге на 30 километара у унутрашњост Сирије, како би се створила тампон-зона коју Анкара намерава да контролише самостално. Рок за прекид ватре окончан је у уторак 22. октобра у 22 часа.
Председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган су у уторак 22. октобра после шесточасовних преговора потписали меморандум о разумевању у десет тачака. У њему се, између осталог, говори да се на сиријску страну сиријско-турске границе изван зоне турске операције „Извор мира“ уводе јединице руске војне полиције и сиријске пограничне службе.
Они ће помагати при повлачењу курдских јединица и њиховог наоружања на 30 километара од сиријско-турске границе, што би требало да буде завршено у року од 150 сати. Од тог тренутка почеће заједничко руско-турско патролирање у дубини од 10 километара од границе према западу и истоку од области у којој се изводи операција „Извор мира“, осим града Камишлија.