Његов наследник, садашњи шеф дипломатије Сергеј Лавров, у изјави за „Први канал“ је рекао да су Русију веома често, током последњих година, оптуживали како се окреће од Запада и оријентише ка Истоку.
„Примаков је постао министар, а то се десило после тога када смо се, током 90-их година, окренули од свих, осим од Запада, а ка Западу смо се оријентисали као неко ко моли да нас приме у тај свет који је, како се говорило, представљао тријумф либералне демократије и крај историје. А под крајем историје се, према Фукујами, подразумевало да више никаквих конкурената западном свету у свету нема, нити може бити. Примаков је Министарство спољних послова добио у таквој ситуацији у којој су односи, практично, са свим осталим државама, осим ретких изузетака, били хладни и био је принуђен да прави кораке у веома ограниченим условима, када је задата инерција била прозападна. Он је веома добро разумео и схватао да се одржива политика може водити само на основу реалности у савременом свету и предвидео је реалност мултиполарности, када ће се у свету појавити нови центри економског раста, финансијске моћи и сходно томе и политичког утицаја“, рекао је руски министар иностраних послова.
Мултиполарни свет је реалност
Лавров додаје да су се такви центри појавили и да је сада мултиполарни свет објективна реалност која се одвија пред нашим очима, али да треба да будемо свесни да ће тај процес бити историјски и дуг.
„Примаков је све то предвидео у ситуацији која за многе тада није била очигледна, али је баш он предложио почетак сарадње у виду троугла Русија, Индија и Кина, такозвани РИК. Тај троугао је направљен и он наставља да постоји. Ове године је одржан осамнаести састанак министара спољних послова, а РИК је постао претеча напредног удруживања новог типа — БРИКС-а. То је извор мултиполарности и мултиполарне дипломатије. Пет земаља са различитих континената које имају јединствен приступ светској економији и светској политици. Тиме је већ, по мени, Евгеније Максимович уписао своје име у светску историју и поред тога, ти принципи светске политике који су били формулисани паралелно са концепцијом мултиполарности, сада представљају основу концепције спољне политике Руске Федерације у свим њеним формама, укључујући и ону из 2016. године“, рекао је Лавров.
Шеф руске дипломатије додаје да ти принципи означавају пре свега тврду одбрану националних интереса, али без улазака у конфронтацију, прагматизам и многостраност, која подразумева спремност за сарадњу са сваком земљом из било ког дела света, ако постоји обострана спремност да се то уради на основама међусобног уважавања. Ако се ради на тим принципима, можемо да остваримо резултате који одговарају интересима наших држава и народа, додао је Лавров.