„Имамо темеље за већину генетских истраживања и у области епидемиологије и вирусологије. Данас производимо вакцине које немају пандане у свету и које делују у читавој планети. Међутим, удео који чини наша земља на глобалном тржишту генетских технологија и даље је мали, тако да много тога морамо да увозимо. Наш задатак је да убрзамо развој таквих технологија, укључујући и оне које ће се примењивати у индустрији и пољопривреди и које ће постати основа за повећање њихове конкурентности, а са друге стране — штитиће од биолошких претњи“, истакао је премијер Русије на састанку посвећеном центрима за геномска истраживања.
Он је такође подсетио да ће у блиској будућности бити издвојено 11 милијарди рубаља за рад геномских истраживачких центара, тако да би Русија требало да се нађе међу пет земаља-лидера по научним развојима и неће зависити од стране технологије.
Данас је премијер Русије посетио Државни научни центар за вирусологију и биотехнологију „Вектор“ у Новосибирској области, где је за време видео-конференције са произвођачем дао зелено светло за развој вакцине против еболе за Демократску Републику Конго.
Према речима сарадника Центра, компанија је спремна да произведе 5.000 доза лека који ће се испоручити у афричке земље.
Медведев је у октобру наложио је да се издвоји скоро 400 милиона рубаља за пружање помоћи Демократској Републици Конго у борби са епидемијом еболе, од које је од јуна прошле године умрло 2.157 људи. Средства ће бити усмерена на вакцинацију са применом руског препарата.