Она је истакла да се Заједничка истражна група бави кориговањем чињеница према унапред познатом решењу.
„У питању је објављивање неких материјала, од којих се део одмах испоставља као лажан, а део није потврђен. То смо већ више пута пролазили“, прокоментарисала је Захарова изјаву Заједничке истражне групе од 14. новембра, а која се односи на наводни утицај руске стране на догађаје у вези са рушењем „боинга“.
„Пресуда је већ донета, а све остало је кориговање материјала који би сведочили у корист одабране тактике тужилаштва“, рекла је Захарова.
Она је при томе нагласила да изјаве Заједничке истражне групе треба пажљиво испитати.
„То је апсурд. Почињемо да разматрамо нешто што тек треба некако да буде потврђено, да прође неку стручну процену. Живимо у свету који се бори са ’фејком‘, при томе полазимо од чињеница да су на ту тему неколико пута објављиване лажи које су након месец-два добиле одговарајућу стручну оцену“, додала је портпаролка Министарства спољних послова.
„Сада одмах након објављивања морамо да проценимо оно што нису проучавали експерти. Шта желите? Да ли нас гурате у нешто, како бисмо дали политичку оцену оним стварима које би прво требало да проуче стручњаци, а онда све остало?“, упитала је Захарова.
Како се наводи у саопштењу Заједничке истражне групе објављеном у четвртак, група прикупља информације о онима који су издали наређења у војној и административној хијерархијској структури, услед чега је било могуће оборити авион на линији МХ17 на истоку Украјине из противваздушних система „Бук“.
Обарање авиона МХ17
Путнички авион „боинг 777“ компаније „Малезија ерлајнс“, који је летео из Амстердама за Куала Лумпур, срушио се 17. јула 2014. године у близини Доњецка. Нико од 298 путника и чланова посада који су се налазили у авиону није преживео.
Кијев је за катастрофу оптужио устанике у Донбасу, који су пак изјавили да немају средства која би могла да оборе авион на тој висини. Без обзира на ратна дејства, Кијев није затварао небо изнад Донбаса за међународне путничке авионе.
Ради истраге о авионској несрећи формирана је међународна Заједничка истражна група, коју чине представници Аустралије, Белгије, Малезије, Холандије и Украјине.
Међународна истражна група представила је прелиминарне резултате истраге о паду авиона на лету МХ17 на истоку Украјине. Она тврди да је малезијски „боинг 777“ оборен ракетним системом „Бук“, који припада 53. ракетној бригади Војске Русије из Курска. Истражна група сматра да је „Бук“ довезен из Русије, а затим враћен. Москва категорички негира те оптужбе.
Русија је спровела сопствену истрагу у којој је закључила да је МХ17 оборен старијом верзијом ракете „бук“ произведене 1986. године и коју је имала Украјина, а Русија је поступно испразнила своје залихе ракете у оквиру програма војне модернизације почетком 21. века. Руска истрага је обухватила опсежне студије форензичких доказа, као и досад невиђену декласификацију претходно тајних података о напредном војном хардверу и сложеном експерименту одбрамбеног концерна „Алмаз-Антеј“, произвођача „Бука“, како би утврдила ко је оборио авион.