Понашање енглеских и албанских навијача у Приштини и увредљиве речи на рачун Срба тешко је било превидети. Зато је енглески новинар Сем Стрит, који је слике из Приштине назвао шокантним, тражио реаговање УЕФА. После његовог написа и лист „Сан“ је посветио текст инцидентима у Приштини, где су навијачи Енглеске и Косова певали ’Је** Србију‘. Било је ту још много тога, па и политичких порука, али и салутирања нацистичким поздравом.
Зашто Србија не реагује
Треба ли и Фудбалски савез Србије (ФСС) тиме да се позабави, било је питање Спутњика за некадашњег генералног секретара ФСС-а, а данас делегата УЕФА Небојшу Ивковића.
„Има ко води рачуна о томе у УЕФА и ако је то тако било, сигурно ће нешто због тога бити покренуто“, каже овај стручњак који је пре два дана био делегат УЕФА на утакмици коју је Бугарска пред празним трибинама играла против Чеха у квалификацијама за Европско првенство.
То је била казна Бугарима због вређања појединих енглеских фудбалера на расној основи на једној од ранијих утакмица, подсећа он и напомиње да казне УЕФА ипак нису резервисане само за Србе.
Делегати и камере
„Дисциплински поступак се покреће на основу званичних извештаја службених лица УЕФА, а на првом месту службено лице је делегат УЕФА који је био присутан на утакмици. Могуће да је да је био и официр за безбедност ако је била утакмица високог ризика, као и представник ФАРЕ. УЕФА са том агенцијом има сарадњу по питању сузбијања расизма и извештаји њихових посматрача се, такође, узимају у обзир приликом одлучивања о покретању дисциплинског поступка“, објаснио је Ивковић.
Уз те извештаје, додатни извор информација могу бити и снимци камера.
„УЕФА је увела да, уколико је то дозвољено законом земље где се игра утакмица, сваки стадион треба да има камере унутар и изван стадиона којима се снима понашање гледалаца. Могу да се користе и ти снимци и да се доставе УЕФА“, напомиње саговорник Спутњика.
Није пракса да фудбалска организација једне земље тражи да неко буде кажњен, поготово ако није био директни учесник тог сусрета.