Ћетковић је упитао како се то по америчком дипломати стиче диплома медијске писмености.
„Спутњик, ’ИН4С‘ и ’Борба‘ медији су на које је службеница америчке амбасаде ставила жиг. Ти су медији постали примјер ’злих момака‘, а кога САД прогласи лошим момком, тај пролази као ми у Југославији и Црној Гори“, рекао је Ћетковић поводом оцена Куове изречених на конференцији „Унапређење медијске писмености у Црној Гори“.
„Једноставно, позивам колеге из тих медија на опрез, јер смо немоћни да позовемо владу Црне Горе и амбасаду САД на принципијелност и поштовање занатске части“, упозорава Ћетковић у изјави за Спутњик.
Он је подсјетио да се у Црној Гори већ 150 година издају и читају новине, али да се тек сада неко одлучио да нас медијски описмени, што је добро и позитивно, мада би, како каже, прво требало образложити шта је било погрешно у претходних вијек и по.
„Када би нам госпођа Џуди Куо, отправник послова у амбасади САД, објаснила, можда бисмо ми коначно схватили предачку заблуду, да је све што јесмо — обична лаж. Црногорско новинарство је било примјерно, све док из САД неким чудним каналима није кренуо новац на потплаћивање и плаћање црногорских медија. Тај моменат је означио ову дугодеценијску еснафску болест, од које се не можемо опоравити — посебно јер нас ’лијечи клицоноша‘“, упозорава Ћетковић.
„И данас је у општем расулу једино важно, како рече Куова, да не читамо Спутњик, ’ИН4С‘ и ’Борбу‘“, примјећује Ћетковић.
Предсједник удружења новинара Црне Горе се с тим у вези кратко осврнуо и на несразмјеран утицај и заступљеност који Москва и Вашингтон данас имају у Црној Гори.
„Иначе, Русија у савременој Црној Гори скоро да и не постоји, осим у срцима њених становника“, констатовао је Ћетковић и додао да се обични људи и данас питају зашто је Русија нестала из Црне Горе и препустила их „васпитно-образовном процесу госпође Куо“.
Са друге стране, како примјећује наш саговорник, „америчка амбасада је свеприсутна, у све се мијеша и у свему одлучује, а нашу пропаст и биједу назива ’лидерством у региону‘, што је такође ’истина‘ с којом живимо“.
„Ко вјерује у америчку интерпретацију Рачка, Маркала, логора за Албанце у Приштини и низ других одживљених ’истина‘ америчке администрације, нека под хитно престане да чита медије које је Куова означила. Тако се стиче диплома ’медијске писмености‘, с иронијом закључује у свом реаговању предсједник Удружења новинара Црне Горе Горан Ћетковић.