Јаја
Јаја нису баш најпогоднија за спремање у микроталасној. Узимајући у обзир да беланце има пуно воде и да је жуманце јако концентрисано, деловање апарата може изазвати малу експлозију. Боље их је стављати одвојено.
Месо
Проблем са месом је што може изгубити део својих хранљивих састојака у микроталасној. То је случај, на пример, са витамином Б12. Поред тога, месне прерађевине садрже хемикалије и конзервансе на које уређај утиче.
Пиринач
Пиринч спремљен у микроталасној може изазвати тровање због присуства веома отпорних бактерија. Зато је потребно кувати га на шпорету док не прокључа и оставити на температури изнад 60 степени Целзијуса.
Пилетина
Веома је важно пилетину добро припремити да бисте уклонили бактерије и зато микроталасна пећница није добра опција. Нити се загрева равномерно, нити се скува потпуно.
Зелено лиснато поврће
Поврће попут спанаћа или броколија такође се не може кувати у микроталасној пећници, јер их апарат лишава природних нитрата, чиме губе врло корисна својства.
Љуте паприке
Код паприка је проблем капсаицин, хемикалија која им даје зачињен укус. У микроталасној се тај састојак ослобађа и може изазвати опекотине на очима или у грлу.
Кромпир
Без сумње, најбоља опција је да се кува је у рерни, тепсији или тигању. Разлог је што у микроталасној пећници бактерије одговорне за ботулизам могу преживети.
Млеко
Млеко је једна од намирница које се често загревају у микроталасној, али то није добра идеја. Разлог је што млеко може изгубити део својих хранљивих састојака, тачније до 30 одсто витамина Б12.
Маслац
Топљењем овог производа у микроталасној пећници може се изгубити део хранљивих вредности, јер топлота уређаја није најприкладнија за ову храну. Исто важи и за маргарин.
Кукуруз
Најбоље је да га кувате у шерпи на шпорету јер у микроталасној пећници може изгубити и до 35 одсто своје способности да помаже у борби против старења ћелија.
Бели лук
Само минутом загревања у микроталасној пећници губи велики део својих благотворних дејстава.