„На Косову, у Србији и у региону, именовање два специјална изасланика, Метјуа Палмера за Западни Балкан и Ричарда Гренела за дијалог Београда и Приштине, интерпретирано је као ново ангажовање и да је тиме стављен фокус америчке администрације на Западни Балкан“, рекао је Вебер за емисију „Слободно српски“.
Међутим, Вебер каже да би он то интерпретирао управо супротно.
„Сама чињеница да су паралелно, без координације, именована два специјална изасланика — Метју Палмер, не као представник Трампове администрације за Западни Балкан, него само Стејт департмента, а Ричард Гренел Трампове Беле куће, по мом мишљењу је знак да је пажња америчке администрације знатно мања ове године него раније. Мени се то више чини као показатељ да немају неку нову иницијативу“, рекао је он.
Вебер сматра да се Гренел, који је и актуелни амбасадор САД у Немачкој, сам наметнуо као изасланик америчког председника.
„Немам доказе, али слутим да је Гренел самоиницијативно тражио од Трампа да буде важан и да можда напредује у каријери ако буде тај који ће иницирати споразум, али не видим веће ангажовање Америке него раније, већ супротно. И не верујем да Гренел има баш ту експертизу и разумевање да може играти неку већу улогу. Напротив, видим да ћемо имати јединство Европске уније које нисмо имали у време Федерике Могерини“, каже Вебер.
Према његовом мишљењу, политика бивше администрација Европске уније о Косову била је више него неодговорна.
„То је било потпуно приватизовање европске политике од стране Федерике Могерини и њеног тима од четири-пет људи. То је јединствено у историји заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ, која није тако стара, да је главна висока представница задужена за ту политику потпуно приватизовала преговарачки процес“, оценио је Вебер.